Kredyty będą na preferencyjnych warunkach: bank rezygnuje z prowizji, obniża marżę (do 1 p.p.), rezygnuje z „twardych” zabezpieczeń. Podczas konferencji, na której omówiono nowy instrument, zapowiedziano udzielenie ok. 1300 takich kredytów.

– Wspieranie mikroprzedsiębiorców za pomocą preferencyjnych instrumentów dłużnych jest skuteczną metodą rozwoju zatrudnienia oraz redukcji wykluczenia finansowego – powiedział Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Gwarancje UE są przy tym receptą na największą bolączkę polskich przedsiębiorstw w zakresie dostępu do finansowania, tzn. na brak zabezpieczeń. Nowa polska umowa w ramach programu EaSI zapewni polskim mikroprzedsiębiorcom wsparcie niezbędne do rozpoczęcia bądź rozwijania działalności, przyczyniając się do redukcji bezrobocia i szybszego wzrostu gospodarczego.

Z kredytu będą mogły skorzystać osoby i firmy oceniane zwykle przez banki jako generujące większe od innych ryzyko finansowe. Kredyty Nest Banku z gwarancją EFI w ramach programu EaSI przeznaczone są dla mikroprzedsiębiorców (tzn. firm zatrudniających do 9 pracowników).

- Tworzymy produkty finansowe, które pomagają bezpiecznie rozwinąć skrzydła – zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom – mówi Marek Kulczycki, prezes Nest Banku. - Bazujemy na wieloletnim doświadczeniu w obsłudze mikrofirm i przedstawicieli wolnych zawodów.

Chętni do zaciągnięcia kredytu będą musieli spełnić tylko minimalne wymagania: nie jest wymagany wkład własny, bank nie oczekuje zabezpieczeń. Oceniane będzie tylko to, czy klient jest wiarygodny i czy będzie w stanie spłacać kredyt.

– Maksymalna kwota kredytu z gwarancją EaSI to 100 tys. złotych, a czas do spłaty to nawet 120 miesięcy. Wstępną decyzję kredytową klient uzyskuje już w ciągu 5 minut, natomiast środki trafiają na jego konto w ciągu 24 godzin. Naszą ofertę kierujemy do firm na KPiR (księga przychodów i rozchodów), karcie podatkowej lub ryczałcie – wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor zarządzający Obszaru Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania w Nest Banku.

Oprocentowanie kredytu będzie ustalane indywidualnie, ma wynosić od 3 do 7 proc.

Nest Bank, ubiegając się o gwarancję Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, korzystał ze wsparcia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

– Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć polskiego kandydata. Będziemy wspierać pośrednika także w procesie wdrażania programu. W interesie polskiego podatnika leży jak najszybsze wykorzystanie tych dodatkowych środków rozwojowych z UE – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Kredyt nie jest przeznaczony dla rolników, ale dla mieszkańców terenów wiejskich – tak. Rolnik może też uzyskać wsparcie – ale na działalność pozarolniczą.