Wczoraj jako „Gość Wiadomości” TVP 1 minister Krzysztof Jurgiel zapewnił, że aplikacja do internetowego składania wniosków o dopłaty jest „na ukończeniu”.

W samych „Wiadomościach” powiedziano natomiast, że wersja demo aplikacji potrzebnej do składania wniosków „będzie dostępna już za kilka dni” i „powinna działać sprawnie”.

ARiMR nadesłała sprostowania: „W materiale pt. „Jurgiel: Jesienią będą co najmniej 50-procentowe zaliczki dopłat” w pierwszym zdaniu napisała Pani:

Aplikacja eWniosekPlus będzie gotowa już za tydzień.

Uprzejmie prosimy o sprostowanie tej informacji, gdyż od 12 lutego będzie dostępna wersja DEMO (demonstracyjna) aplikacji eWniosekPlus. Aplikacja będzie gotowa 15 marca.

Prostuję zatem – a raczej uściślam. Aplikacja będzie od 12 lutego gotowa – w wersji demonstracyjnej. A to oznacza, że rolnicy będą mogli się do jej użycia przymierzać, a nie wykorzystać ją do składania wniosków. To ma się rozpocząć 15 marca.

O tym, że 12 lutego będzie znana wersja demonstracyjna aplikacji, pisałam wielokrotnie, np. tu:

ARiMR informuje o nowych zasadach składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Kiedy będzie nowa aplikacja eWniosekplus?

Pytamy w agencji, na czym polega różnica między gotowością aplikacji a udostępnieniem wersji demo - z punktu widzenia rolnika?

Prosimy o więcej szczegółów. Bo jasna sprawa, że nikt od 12 lutego nie będzie próbował składać wniosków. Może się tylko przymierzać do użycia aplikacji.

Żeby to wypróbowywanie aplikacji miało sens, trzeba wierzyć, że wersja demo od wersji ostatecznej nie będą się różnić zasadniczo – a co najwyżej wersja ostateczna poprawi ewentualne niedociągnięcia wersji demonstracyjnej.