"Banki współpracujące z ARiMR otrzymały dodatkowe środki na udzielanie kredytów inwestycyjnych w IV kwartale 2017 r." – ogłosiła agencja. Wiadomość powtórzyły różne pisma, a my chcieliśmy się dowiedzieć, co to znaczy "dodatkowe"? Czy te środki nie były wcześniej planowane do przekazania? Ile przekazano bankom na te kredyty w tym roku?
Jak się okazuje, wszystko przebiega zgodnie z planem, a przekazane pieniądze są po prostu udostępnieniem transzy przypadającej na ostatni kwartał roku: „29 września 2017 r. Agencja przyznała współpracującym bankom środki na limity akcji kredytowej oraz limity dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych, planowanych do udzielenia w IV kwartale 2017 r. Wcześniej banki dysponowały środkami na okres I - III kwartał 2017 r.” – wyjaśniła agencja, dodając, że łączna kwota środków udostępnionych bankom w 2017 r. na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych wynosi 9,17 mln zł. Środki te zarezerwowane były w planie finansowym Agencji na 2017 r.
A czy ARiMR ma sygnały o wstrzymaniu przez banki zawierania umów w związku z niemożnością zabezpieczenia kredytów? Takie wstrzymanie udzielania kredytów zapowiedział ZBP w związku ze zmianami w zasadach egzekucji komorniczej u rolników.
Więcej: ZBP: Większość banków wstrzymała udzielanie rolnikom kredytów
„Agencja nie otrzymała żadnych sygnałów, o wstrzymaniu przez banki zawierania umów kredytowych” – podaje agencja. Wcześniej MRiRW również potwierdziło, że rolnicy nie sygnalizują żadnych utrudnień w udzielaniu przez banki kredytów.
Więcej: Podstawowa ochrona interesów rolnika czy zagrożenie możliwości kredytowania?
Dodajmy więc, że w roku bieżącym kredyty inwestycyjne mogą być udzielane w ramach trzech linii kredytowych:
RR - kredyty na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym,
Z - kredyty na zakup użytków rolnych,
PR - kredyty na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów.
O kredyty inwestycyjne rolnicy mogą ubiegać się w następujących bankach:
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
SGB Bank S.A.,
Bank Zachodni WBK S.A.,
Pekao S.A.,
Krakowski Bank Spółdzielczy.