Jak zapewnia ARiMR, pracownicy Agencji dokładają wszelkich starań, by wnioski, a tych złożono ponad 117,5 tys., były jak najszybciej rozpatrywane, a pieniądze niezwłocznie wypłacane. Nabór zakończył się 31 lipca, a już 4 sierpnia rozpoczęła się realizacja płatności.

Kto mógł ubiegać się o dopłaty do pszenicy i gryki?

O tę pomoc mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r.

Nabywcą musiał być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja powinna zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.

Od czego zależy wysokość wsparcia?

Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.

W przypadku pszenicy dopłata wynosi 3025 zł/ha lub 2200 zł/ha. Do gryki pomoc jest w wysokości 700-875 zł/ha.

Jak zaznaczono w komunikacie, "pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego, a pula środków przeznaczona na nią wynosi 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, by wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymali wsparcie."

Sprawdź ceny kontraktów terminowych