Mocne słowa i ostre zarzuty padły podczas sejmowej debaty nad poprawką Senatu obniżającą kary za niewykonanie odstrzału dzików.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki zarzucił obecnemu rządowi bagatelizowanie choroby i wykorzystywanie jej do celu przeprowadzenia czystek kadrowych wśród weterynarzy.

- Problem polega na tym, że przyjmowane rozwiązania nie usprawniają walki z chorobą, a przede wszystkim dają kolejne narzędzia ministrowi rolnictwa do czystek w Inspekcji Weterynaryjnej – mówił. – To pierwsze zmiany kadrowe, śmiem twierdzić, w Inspekcji Weterynaryjnej były przyczyną rozprzestrzeniania się tej choroby – stwierdził, zarzucając rozluźnienie dyscypliny.

Odmienny pogląd wyraził Jan Szyszko, minister środowiska.

Stwierdził, że sytuacja związana z ASF jest całkowicie podobna do tej, jaka była z ptasią grypą. - Z ptasią grypą również ze względów, powiedzmy sobie, czysto gospodarczych stworzono pewien problem - mówił.

- Teraz, szanowni państwo, jeżeli chodzi o ASF, to ASF jest znany w Polsce od 2013 r. i wtedy podjęto pierwsze działania odnośnie do ASF. Tak. Chcę również od razu powiedzieć, że 17 lutego, a następnie 19 lutego są dwa przypadki dzików leżących chyba na prawym boku, nawet na łące, blisko granicy z Białorusią, i natychmiast cały świat wie, podobnie jak z ptasią grypą, że w Polsce występuje ASF. I następują  kolejne działania, działania ówczesnego rządu, które polegają na tym, że prawdę powiedziawszy, uniemożliwia się redukcję liczby dzików w roku 2014. Całkowicie się uniemożliwia. Następuje eksplozja, jeśli chodzi o populację dzików, bo dzik to jest to zwierzę, i PSL o tym wie, które się świetnie rozmnaża, a szczególnie wtedy, kiedy dostaje dużo jedzenia, i wtedy ma nawet dwa… znaczy, już młode osobniki, tegoroczne, potrafią się rozmnażać na jesieni. Potrafi mieć trzy cykle rozwoju, tak samo jak świnia domowa. Wtedy przez ten rok spowodowano eksplozję populacji. Indolencja ówczesnego rządu była po prostu przerażająca. Czemu państwo nie wzięliście przykładu z podobnej sytuacji w Holandii? Holandia sobie z tym problemem poradziła, i to błyskawicznie. I wtedy trzeba było zrobić to samo co w Holandii. Kosztowałoby to ok. 9 mln zł. Tego nie zrobiliście.

Jak dodał minister środowiska, sprawa trafiła do prokuratury.

- To jest niedopuszczalne, żeby w ten sposób postępować ze względów autentycznie, tylko i wyłącznie politycznych, żeby doprowadzić do tak ogromnych strat w zakresie choroby, afrykańskiego pomoru świń - stwierdził Jan Szyszko.

Minister środowiska zapowiedział też badanie i inwentaryzację dzików:

- Równocześnie od razu chcę powiedzieć, i tu z panem ministrem Jurgielem współpracujemy, że trzeba to naprawić, ale żeby to również naprawić, trzeba usunąć przyczyny i zlikwidować tę chorobę, i to w sposób autentycznie radykalny. Ale ponieważ próbuje się zrzucać winę i zaczynamy rozgrywać tutaj w sensie politycznym również myśliwych, z panem ministrem Jurgielem żeśmy postanowili, że dokonamy wielkiej, dużej inwentaryzacji, tak że rzeczywiście weźmiemy, przebadamy parę tysięcy, żeby w końcu wiedzieć, ile tych dzików jest i gdzie one są. Dokładnie to zinwentaryzujemy i na podstawie tego będziemy działali w sposób niezwykle profesjonalny po to, żeby zlikwidować afrykański pomór świń.

Powtórnie wystąpił Marek Sawicki, który stwierdził, że rząd powinien zakupić chłodnie dla kół łowieckich – czego nie zrobił.

Wówczas głos zabrał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

- To pan zablokował odstrzał dzików i pan spowodował powstanie z jednego ogniska ponad 100 ognisk u dzików na terenie całego wschodniego pasa przygranicznego – zwrócił się do byłego ministra Marka Sawickiego. - W wyniku pana decyzji to się stało. To pan wprowadził taki program bioasekuracji, w którym rolnicy dostawali zamiast rekompensaty nawet nie jałmużnę, tylko grosze, w związku z tym nie rezygnowali z produkcji świń. To pan w taki sposób walczył z ASF, że kolejne ogniska, które wybuchały, były skutkiem prawdopodobnie także zaniedbań w weterynarii – prokuratura przynajmniej w jednym przypadku prowadzi postępowanie w tym kierunku. Mówię: prawdopodobnie, bo przed ustaleniami końcowymi nie można tego ocenić, ale to są fakty, z którymi najtrudniej dyskutować. Gospodarstwo, w którym wybuchło ASF, było prawdopodobnie kilka dni wcześniej kontrolowane przez lekarza weterynarii powołanego przez pana. Te problemy po prostu narosły. Natomiast minister Jurgiel od razu wprowadził monitoring, to pierwsze decyzje, monitoring, wczesne wykrywanie ASF. Minister Jurgiel wprowadził od razu odstrzał dzików, co powinno być zrobione 2 lata temu. My poradzimy sobie z tym problemem, choć zdajemy sobie sprawę, że może to być działanie celowe, podejmowane w celu rozwoju choroby w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że może to być sabotaż gospodarczy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że choroba jest trudna do zwalczenia i inne państwa walczą z nią o wiele mniej skutecznie, przynajmniej porównując z tym, co robimy przez ostatnich 10 miesięcy. Pana pamięć po prostu w wyniku ASF przestała istnieć.

W piątek prokuratura podała, że rozszerzyła śledztwo ws. afrykańskiego pomoru świń (ASF) o wątek dotyczący ewentualności przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych, w tym byłego ministra rolnictwa.

Więcej: Śledztwo ws. ASF poszerzone o wątek niedopełnienia obowiązków przez urzędników