- W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż i rzepaku z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski - zauważa resort rolnictwa w uzasadnieniu do opublikowanego dziś projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych.
Magazyny są zapełnione zbożem
- Dodatkowy przywóz zboża i rzepaku powoduje w pewnych regionach nadpodaż, obniża lokalne ceny, wpływa na łańcuchy logistyczne. Magazyny są zapełnione zbożem a rolnicy są niepewni swojej przyszłości. Spadek cen w tych regionach i spadek efektywności ekonomicznej może mieć wpływ na decyzje rolników dotyczące planowania zasiewów. To może spowodować nagły spadek produkcji zbóż i nasion oleistych - dodaje MRiRW.
Dlatego też resort rolnictwa proponuje ustanowić nowy rodzaj wsparcia dla producentów rolnych w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy w celu zrekompensowania im strat (utraty wartości produkcji), które ponieśli.
Dopłaty do rzepaku i zbóż innych niż pszenica
O pomoc będą mogli się ubiegać producenci:
- pszenicy,
- żyta,
- jęczmienia,
- owsa,
- kukurydzy,
- pszenżyta,
- mieszanek zbożowych,
- rzepaku,
- rzepiku.
Potrzebne będą faktury sprzedaży
- Przyznawanie dopłat do sprzedanego zboża ma na celu poruszyć rynek, tak aby rolnicy nie magazynowali zboża i opróżniali magazyny przed nadchodzącymi żniwami. Dlatego też wsparcie producentów rolnych uzależnione jest od dostarczenia faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku - wyjaśnia w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Niestety w rozporządzeniu nie podano w jakim czasie należy sprzedać wyżej wymienione zboże i rzepak. Ale jak wynika z dotychczasowych wypowiedzi Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prawdopodobnie będzie to okres od 15 kwietnia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r.
Planowany termin przyjęcia planowanego rozporządzenia przez Radę Ministrów to II kwartał br.
Komentarze