Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 r. stado loch na chów w Polsce ponownie się zmniejszyło - w porównaniu z grudniem 2021 r. o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%) do poziomu 592,6 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk.
W opinii resortu rolnictwa, spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji wynikającymi m.in. z inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
- Zagraża to utarcie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej - argumentuje Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.
Większa stabilność produkcji dzięki kwalifikatom
Jednocześnie zauważa, że w związku z destabilizacją sytuacji na światowych rynkach żywności i produktów rolnych spowodowaną agresją Federacji Rosyjskiej niezbędne podejmowanie działań zwiększających stabilność produkcji roślinnej. W opinii resortu rolnictwa, jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego.
Zdaniem ministerstwa, problemy finansowe mają również podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury. Są one - w ocenie resortu - dotknięte konsekwencjami wystąpienia w 2022 r. sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, Jeziora Dabie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami.
Dla kogo nowe wsparcie?
Biorąc pod uwagę powyższe resort rolnictwa postanowił przygotować kolejną pomoc dla rolników. W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa proponuje wprowadzenie nowych form pomocy:
- dla producentów rolnych, którzy zgłosili do Agencji do dnia 15 września 2023 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od dnia 1 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,
- dla producentów rolnych, którzy zakupili od dnia 15 lipca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,
- w związku z wystąpieniem w 2022 r. sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, jeziora Dąbie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, dotkniętym konsekwencjami tej sytuacji.
- Projektowana pomoc powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie akwakultury i rybołówstwa - zaznacza wiceminister Bartosik.
Planowany termin przyjęcia tego projektu to II kwartał 2023 r.
Przypomnijmy, od 14 kwietnia br. ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów pszenicy lub kukurydzy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - chodzi tu o tzw. dopłaty do pszenicy i kukurydzy:
Rząd chce też dopłacić rolnikom 50 lub nawet 60 tys. zł, jeśli zdecydują się na zakup nowego silosu do magazynowania zboża i roślin oleistych oraz jego wyposażenia:

Czytaj więcej
Rząd dopłaci rolnikom do silosów
Komentarze