Poseł Ryszard Petru (N) zatroszczył się podczas wczorajszej sejmowej debaty nad budżetem na 2016 rok o sytuację polskich rolników. Zdaniem posła, nowe podatki spowodują pogorszenie pozycji rolnika.

- Zmusicie polskich rolników do tego, żeby jeszcze taniej sprzedawali swoje produkty do sklepów – mówił poseł. - Zmusicie polskich rolników, żeby jeszcze taniej sprzedawali, bo ktoś za ten podatek musi zapłacić. Zapłacą klienci, zwykle ci, którzy najczęściej robią w sklepach zakupy, czyli często osoby najbiedniejsze. Rząd nie robi zakupów w sklepach, prezes Kaczyński też nie robi zakupów w sklepach. Polacy zapłacą za wasze podatki, za te wasze pomysły, polscy rolnicy. Musicie zrozumieć, jak to działa. Wy tego nie rozumiecie. Czy to jest ta dobra zmiana?

Poseł Genowefa Tokarska (PSL) domagała się zwiększenia zakupów przez Agencję Rezerw Materiałowych:

- Wnosimy również o zwiększenie pozycji dochodów z zysku NBP o kwotę 300 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie środków Agencji Rezerw Materiałowych. Wnioskujemy o zwiększenie rezerw w zakresie żywca wieprzowego, mleka i jego przetworów. Utrzymujące się od dłuższego czasu embargo na te produkty spowodowało niebezpieczny już na dzień dzisiejszy spadek cen, trwający już kilka miesięcy i zagrażający działom tej rolniczej produkcji.

Poseł Gabriela Masłowska, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, uznała, że budżet nie jest budżetem marzeń, ale możliwości.

- Ogólnie rzecz biorąc, wydatki na rolnictwo i rynki rolne mimo trudności budżetowych są wyższe o ok. 3% w stosunku do ubiegłego roku, czyli ponad planowaną inflację, a obniżenie wydatków w części 33: Rozwój wsi jest spowodowane tym, że na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2015– 2020 uzyskaliśmy mniejsze kwoty i związku z tym agencja restrukturyzacji wymaga mniejszych środków na współfinansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej – mówiła poseł. - Dochody budżetu państwa zaplanowano w kwocie 900 mln zł, zaplanowano ich niewielki wzrost, co jest efektem przesunięcia wpływów ze sprzedaży gruntów agencji nieruchomości, które jako nadwyżka z roku ubiegłego zgodnie z procedurą mogą być przesunięte na obecny rok, na rok 2016.

Jak podkreśliła poseł, do rolników już trafiają dodatkowe pieniądze:

- Pozytywnie należy ocenić – i tu z całą mocą chcę wyrazić przede wszystkim zadowolenie i duże uznanie, a także przekazać to państwu posłom oraz opinii publicznej – efekty działań obecnego ministra rolnictwa, który uruchomił już rezerwę na rekompensaty dla producentów wieprzowiny. Kwota ta była zaplanowana w rezerwie celowej na współfinansowanie programów unijnych w wysokości 28,5 mln euro i została przekazana na wsparcie rynku wieprzowiny, o co nie mogliśmy się doprosić w poprzednim kierownictwie resortu.

Zmiany może też przynieść przesunięcie pieniędzy z Polityki Spójności:

- Minister rolnictwa opracowuje też pakt dla obszarów wiejskich, który będzie stanowił program, a zarazem podstawę prawną do wykorzystania na cele rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich pieniędzy z polityki spójności. Bardzo liczymy na to, że ten pakt znacznie poprawi sytuację polskiego rolnictwa w przyszłym roku.

Poseł rozwiała też wątpliwości, pojawiające się podczas prac nad budżetem w Komisji Finansów. Na inwestycje w meliorację nie ma zabezpieczonych pieniędzy, bo nie ma tego celu w PROW – będzie przegląd WPR, być może nastąpią zmiany. Mniejsze środki na dopłaty do kredytów inwestycyjnych to wynik spadku stawek WIBOR i wygaśnięcia niektórych linii kredytowych.

- Nie oznacza to, że jeśli chodzi o dopłaty do oprocentowania kredytów, warunki będą gorsze niż dotychczas – mówiła poseł.

Jak zapewniała, wystarczy też pieniędzy na dopłaty do materiału siewnego.

- Wątpliwości budziły także większe wpływy, dochody Agencji Nieruchomości Rolnych w przyszłym roku wobec podjętej przez ministra decyzji o zawieszeniu sprzedaży gruntów rolnych - mówiła. - Mieliśmy w tym zakresie wyjaśnienia ze strony resortu, że nie ma tu sprzeczności i że wynika to z faktu, iż procedura budżetowa pozwala na to – i tak do tej pory czyniono – by te nadwyżki, które uzyskano w roku poprzednim, były wpisane jako dochody agencji w roku bieżącym. Nie ma w tym nic złego i nie ma w tym zakresie żadnej kombinacji.