PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Co powinien zawierać wniosek o zwrot środków z konta technicznego VAT?

Co powinien zawierać wniosek o zwrot środków z konta technicznego VAT?
Fot. Shuttestock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Mimo że model podzielonej płatności (Split Payment), wraz z kontem technicznym VAT, obowiązuje już od 1 listopada 2019 r., to ustawodawca nie wprowadził sformalizowanego wzoru wniosku o uwolnienie środków z konta technicznego VAT. Co powinniśmy w nim zawrzeć?



Poniżej, pod artykułem załączyliśmy plik z gotowym wnioskiem o zwrot środków z konta techniczego VAT,  który możecie ściągnąć, wydrukować i wykorzystać.

Zgodnie z art. 108 b ustawy o podatku od towaru i usług, rolnik może złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o przekazanie określonej kwoty z konta technicznego VAT i przelania jej na rachunek rozliczeniowy (lub SKOK), w którym rolnik rozlicza się na zasadach czynnego VAT-u.

Niestety, ustawodawca nie wprowadził standardowego wzoru takiego wniosku, dlatego też rolnik powinien stworzyć samodzielnie takie urzędowe pismo. Co powinno się w nim zawierać?

Co we wniosku?

W sporządzonym i składanym wniosku powinniśmy umieścić następujące informacje:

  •  dane podatnika rozliczającego się na zasadach czynnego VAT-u, czyli imię, nazwisko, dokładny adres oraz NIP;
  •  numer rachunku technicznego VAT, na którym znajdują się skumulowane środki;
  •  numer rachunku rozliczeniowego rolnika lub rachunku w SKOK-u, na który mają trafić środki z rachunku technicznego VAT;
  •  nie może zabraknąć także wysokości środków, jakie mają zostać przekazane z konta technicznego VAT. 

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wniosek składamy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Możemy to zrobić osobiście, wysłać listem poleconym lub elektronicznie przez Internet, przy użyciu podpisu zaufanego. Podpis zaufany możemy założyć przez Internet, ale aktywować go w najbliższej siedzibie ZUS, US.

Korzystasz z pełnomocnika?

Warto pamiętać, że złożenie wniosku nie wiąże się z dodatkowymi opłatami skarbowymi, jeżeli składamy lub wysyłamy go osobiście. Jeżeli jednak upoważniłeś pełnomocnika do składania tego typu wniosków (np. biura rachunkowego), to poniesiesz każdorazowo opłatę skarbową za pełnomocnictwo szczególne PPS-1, w wysokości 17 zł . Z kolei pełnomocnictwo udzielone np. małżonkowi, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom, jak i rodzeństwu nie wymaga uiszczenia opłaty skarpowej (PPS-1).



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Vat RR 2020-01-23 08:40:55
    Dobrze że zostałem na ryczałcie, może czasem drożej wyjdzie, ale święty spokój jest rzeczą bezcenną.
    • rolnik roślinny 2020-01-23 09:15:47
      Jeśli nie prowadzisz inwestycji i nie kupujesz nowych maszyn to OK. Za płody rolne kupujący nie powinni stosować mechanizmu podzielonej płatności ale jak to bywa niektórzy wolą dmuchać na zimne bo wiadomo US rządzi się swoimi prawami i a nóż zanegują fakturę.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.