- Agencja ruszy w terminie z naborem wniosków o dopłaty - zapewniała na ostatniej konferencji prasowej poświęconej naborowi wniosków o dopłaty – już według reguł Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 - zastępca prezesa ARiMR Joanna Gierulska.

W terminie - czyli od 15 marca br.

Szykują się pewne zmiany

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie przyjmować nadal ARiMR poprzez aplikację eWniosekPlus. - Zostanie on tylko dostosowany do wymagań związanych z ekoschematami - zaznaczyła wiceprezes Gierulska.

Nie zmienią się też zasady kontaktu z beneficjentem. Jeżeli wyrazi zgodę, będzie mógł się z ARiMR kontaktować elektronicznie. Jeśli nie - będzie to mógł robić w wersji tradycyjnej, czyli papierowej.

Dużo zmian czeka natomiast rolników, którzy będą się ubiegać o dotacje z II filara. Obsługa tego wsparcia będzie wyłącznie elektroniczna.

Informowaliśmy o tym już listopadzie ub. roku tutaj:

- Cyfryzacja może kosztować na początku trochę nerwów, bo nie zawsze wszystko funkcjonuje od początku tak, jakbyśmy chcieli, ale systemy informatyczne w Agencji "też się muszą wygrzać" żeby funkcjonować bez opóźnień czy błędów, jednak, jak się wydaje, jest to kierunek jedyny właściwy - przyznała Joanna Gierulska.

Jak poinformowała, na platformie usług elektronicznych będą udostępniane wnioski o przyznanie pomocy i wnioski o płatność.

- To będzie jedyna forma aplikowania o środki z II filara w Planie Strategicznym. Również korespondencja z beneficjentami będzie odbywała się w sposób elektroniczny z wykorzystaniem tej platformy. Nawet umowa o przyznaniu pomocy będzie w ten sposób zawierana - wyjaśniała w czasie konferencji prasowej wiceprezes Joanna Gierulska.

W jej ocenie, taka forma ubiegania się o środki pomocowe "w dłuższej perspektywie na pewno zoptymalizuje i przyspieszy prace Agencji i docelowo beneficjenci też docenią ten sposób komunikacji".

Wnioski Agencja rozłoży równomiernie

Kolejna zmiana polega na tym, że złożone przez rolników wnioski o dotację z II filara będą przypisywane do biur ARiMR zgodnie z ich obciążeniem.

- Będziemy równomiernie starali się rozkładać obciążenie poszczególnych jednostek terenowych ARiMR, żeby nie było bardzo dużej ilości wniosków w jednej jednostce, a mniej w innej. Dzięki temu wnioski wszędzie będą rozpatrywane sprawnie – wyjaśniła Gierulska. 

Dodała, że ARiMR będzie świadczyła rolnikom pomoc techniczną przy składaniu wniosków jak zawsze.

Przypomniała też, że w tym roku po raz pierwszy wnioski pszczelarskie obsłuży nie KOWR a ARiMR.

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok

ARiMR cały czas przekazuje na konta rolników płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW - jeszcze w ramach kampanii za 2022 rok. Zaliczki zostały zrealizowane w ubiegłym roku, teraz trwają wypłaty końcowe. W sumie z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2022 rok na konta rolników trafiło dotychczas ponad 17,8 mld zł.

Od 17 października do 30 listopada 2022 r. ARiMR wypłacała zaliczki, na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W tym okresie rolnikom przekazano ponad 12,92 mld zł, tj. 10,78 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i ponad 2,14 mld zł płatności obszarowych z PROW.

Od 1 grudnia 2022 r. trwa realizacja wypłat końcowych. Do tej pory z tego tytułu na konta beneficjentów trafiły ponad 4,9 mld zł – 4,33 mld zł w ramach płatności bezpośrednich i 0,57 mld zł w postaci płatności obszarowych z PROW.

W 2022 roku złożono 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. Czas na realizację płatności w ramach tej kampanii mija 30 czerwca 2023 roku.