Niemałe zamieszanie dotyczy szacowania strat po suszy. Wątpliwości, co szacować, a czego nie, mają nawet członkowie komisji.
- Czy komisja szacująca straty po suszy ma brać pod uwagę tylko uprawy objęte suszą na terenie danej gminy wg instytutu w Puławach czy ma w protokole uwzględnić wszystkie uprawy , które były zniszczone przez suszę.....?! - zapytała nas czytelniczka. - A to jest ogromna różnica, która wpłynie nie tylko na procent strat ale również na wysokość pomocy. Jestem członkiem komisji szacującej straty w woj. kuj. pomorskim i docierają do nas tak sprzeczne informacje, że nie ma się czemu dziwić , że rolnicy nie składają wniosków w ARIMR skoro komisje sporządzają protokoły wg swojego pomysłu... jeden z urzędników wojewody stwierdził w rozmowie telefonicznej, że rola wojewody skończyła się w tym roku na powołaniu komisji i teraz komisje moją sobie radzić same...
Problem to nie lada – wszak rozporządzenie mające dać podstawy do działania komisjom szacującym straty w celu ubiegania się przez rolników o pomoc zostało zamieszczone w Dz.U. dopiero 9 września i weszło w życie 11 września.
A nasza czytelniczka potrzebowała wyjaśnień już. Bo łatwo narazić innych na kolejne straty – nie dając im należytych podstaw do ubiegania się o pomoc.
- Jeżeli komisja np. w uprawach ozimych na terenie naszej gminy wpisze 0% strat to rolnik do tej powierzchni nie otrzyma nawet 200 zł... – mówiła. - W użytkach zielonych mamy zamiar szacować straty biorąc pod uwagę wskaźniki z innych podobnych upraw. Wiem, że sąsiednia gmina szacuje wszystkie uprawy i nie bierze pod uwagę komunikatów z Puław. Czy wtedy rolnik dostanie pomoc do wszystkich upraw wymienionych w swoim protokole ? jeżeli oczywiście będzie miał 30% strat. Nasz przewodniczący komisji napisał wczoraj pismo do wojewody, że zawieszamy pracę komisji do otrzymania jednoznacznych instrukcji.
I instrukcje nadeszły (czytelnicy znajdą wyjaśnienia ministerstwa poniżej). Tyle, że wynika z nich inny tryb pracy, niż przyjęła komisja szacująca straty w sąsiedniej gminie.
- Tam oszacowali wszystkie rośliny – słyszymy od czytelniczki. - Z otrzymanej przeze mnie odpowiedzi z ministerstwa wynika, że w przypadku roślin, dla których nie ma monitoringu, powinniśmy szacować tylko te straty, które wystąpiły w roślinach o takich samych wymaganiach wodnych. W naszym przypadku pozwala to szacować łąki.
Minister Marek Sawicki zapowiedział, że wnioski o pomoc po suszy rolnicy muszą złożyć do końca września, przez kolejnych 7 dni można będzie uzupełniać je o protokoły szacowania strat.
MINISTERSTWO ROLNICTWA Warszawa, 2015-09-17
I ROZWOJU WSI
Departament Finansów
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że komisje powołane przez wojewodów do oszacowania szkód powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na podstawie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 187 z późn.zm.) są zobowiązane zgodnie z § 5 ust. 7 ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. do oszacowania szkód, w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie ziemi lub lawinę, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jedynie w przypadku gdy dla danej rośliny nie jest prowadzony monitoring suszy (np. trwałe użytki zielone, zioła), szkody można szacować, jeżeli monitoring potwierdza wystąpienie suszy w uprawach o analogicznych wymaganiach wodnych.
Ponadto zgodnie z przepisami §13c ust. 1 ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w 2015 r. Agencja ta udziela pomocy finansowej dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez suszę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Suszę, stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2015 r., poz. 577), oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.
Na mocy przepisów ww. ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich minister właściwy do spraw rolnictwa został zobowiązany do ogłaszania w drodze obwieszczenia w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 20 października, w terminie do 10 dni po zakończeniu sześciodekadowego okresu, wskaźników klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa, na podstawie danych przekazanych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy.
DYREKTOR
Aleksandra Szelągowska


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)