PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy OZE mogą napędzać rozwój rolnictwa?

Czy OZE mogą napędzać rozwój rolnictwa?
Minister Krzysztof Jurgiel podczas otwarcia konferencji; fot. organizatorzy

Autor:

Dodano:

Tagi:

„Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa” – to zdanie niestety nie jest rządową konkluzją i punktem wyjścia do działania, a postulatem i hasłem związku rolników.- Podjęta przez Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” inicjatywa zorganizowania dzisiejszej konferencji odnosi się do bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich – ocenił podczas rozpoczęcia konferencji „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa” minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. – W polityce rządu, ale też w programie rolnym Prawa i Sprawiedliwości, który realizujemy, odnawialne źródła energii mają bardzo ważne miejsce. Opłacalność produkcji to najważniejszy filar programu, jaki realizujemy. Odnawialne źródła energii mają i będą miały coraz większy wpływ na zmniejszenie kosztów produkcji. Sprawa jakości życia na obszarach wiejskich jest też z tym związana, czy wreszcie pozarolnicze miejsca pracy na obszarach wiejskich też jest to sprawa naszego całego rządu. Wreszcie czwarty filar: sprawna administracja.

Jak mówił minister, kwestie OZE można rozpatrywać w aspekcie społecznym – to zapewnienie miejsc pracy i poziomu dochodów, gospodarczym - zwiększanie wartości produkcji, ochrony środowiska – zagospodarowanie nawozów naturalnych. Zajmuje się tym kilka resortów. W ciągu ostatnich dwóch lat MRiRW podjął wiele inicjatyw legislacyjnch i programowych. MRiRW jest koordynatorem 16 projektów strategicznych, przy 5 kolejnych współpracuje przy ich realizacji. Do projektów tych zalicza się m.in. projekt „Energetyka rozproszona”, który opracowano z inicjatywy resortu rolnictwa. Jak podkreślił minister, dyskusje między resortami są często trudne, ale MRiRW może mówić o kilku osiągnięciach:

- W ustawie o OZE umożliwiono rozwój energetyki prosumenckiej, również w gospodarstwach rolnych. Zwiększono poziom wsparcia dla istniejących biogazowni rolniczych w ramach systemu świadectw pochodzenia, zapewniono odrębne aukcje dla biogazowni rolniczych, określając jednocześnie minimalny poziom wsparcia, tzw. poziom ceny referencyjnej 550 zł za KWh. W ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, które zapewniają stabilne zapotrzebowanie na krajową produkcję biokomponentów, a tym samym również zbyt na około 600 tys. t zbóż i ok. 2 mln t rzepaku, wykorzystywanych do ich wytwarzania. Kontynuowane są prace nad zmianą przepisów ułatwiających rozwój biogazowni rolniczych.

Do prac w Sejmie przekazano już rządowe propozycje zmian ustawy o OZE, obejmujących:

- nowy rodzaj wsparcia dla biogazowni rolniczych w postaci stałych cen  lub premii bez konieczności udziału w aukcjach

- wzrost poziomu wsparcia z 550 do 630 zł dla najmniejszych biogazowni rolniczych o mocy 0,5 megawatów

- uproszczenie zasad pomocy inwestycyjnej

- uwzględnienie biogazu rolniczego jako paliwa gazowego w aukcyjnym systemie wsparcia.

Wreszcie najważniejsza zapowiedź:

- W odpowiedzi na propozycje zgłaszane przez Ministarstwo Rolnictwa, minister energii zadeklarował przygotowanie nowych rozwiązań, umożliwiających wykorzystanie OZE w ramach spółdzielni energetycznych, co powinno stanowić realną zachętę do podejmowania lokalnych inicjatyw w tym zakresie na terenach wiejskich.

Propozycje dotyczące spółdzielni energetycznych mają powstać do końca roku. Minister zachęcił do dyskusji i zgłaszania propozycji: jakie powinny być polskie priorytety, czy powinny powstawać spółdzielnie czy klastry.

- Nie ukrywam, że minister Tchórzewski jest trochę sceptyczny, ale zadeklarował, że do końca roku jakieś propozycje w tym zakresie przyjmiemy – mówił minister Jurgiel.

Trwają też prace nad wykorzystaniem nawozowym pofermentu.

Obecnie jest możliwe wsparcie inwestycji z tej dziedziny w ramach kilku działań PROW.

- Poprawa warunków energetycznych na obszarach wiejskich jest niezbędna dla rozwoju zarówno rolnictwa, jak i innych działalności – podsumował swoje wystąpienie minister Jurgiel. – OZE obecnie stanowią szansę na poprawę  sytuacji na obszarach wiejskich. Ministerstwo będzie nadal podejmowało działania ułatwiające wykorzystanie tego rodzaju źródeł energii.

Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, podkreślił, że OZE są wdrażane w Polsce od lat, teraz chodzi o jak najlepsze pozyskanie i wykorzystanie OZE dla dobra życia codziennego i produkcji. Są liczne możliwości wsparcia OZE: ARiMR to wprawdzie główny partner dla rolnictwa, ale rola NFOŚiGW jest też ważna, choć uzupełniająca. NFOŚ podlega Ministerstwu Środowiska, więc głównie kwestie środowiskowe są jego przedmiotem, ale ważne są też kwestie  energetyczne. Do wykorzystania są środki unijne i krajowe, fundusze norweskie. Można liczyć na finansowanie, ale także na doradztwo i szkolenia.

Artur Michalski zachęcał do korzystania z ogólnopolskiego systemu doradztwa energetycznego – doradca może dotrzeć do każdej gminy (w tym do osób fizycznych, bezpłatnie) z informacją o finansach i stronie technicznej przedsięwzięć. Energetyka odnawialna jest jednym z najważniejszych działań NFOŚ, to także składnik wielu programów dotyczących np. rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach NFOŚ możliwe są dotacje (energia cieplna) i pomoc zwrotna (przy produkcji energii elektrycznej).

Warto zainteresować się też Regionalnymi Programami Operacyjnymi - jest na ten cel 130 mld zł. „Infrastruktura i środowisko” to 100 kilkanaście mld zł – więcej środków jest więc w RPO. Środki europejskie mają najsłabsze wykorzystanie, warto o nie zabiegać – zachęcał wiceprezes NFOŚ. Są też środki krajowe – na współfinansowanie PO „Infrastruktura i środowisko” jest 0,5 mld zł, a oferowane pożyczki są łatwiejsze i tańsze niż bankowe.

OZE muszą mieć wsparcie, bez dodatkowego wsparcia nie mogą się rozwijać – potrzebne jest zarówno wsparcie finansowe, jak i legislacyjne – podkreślał Artur Michalski.

Pomimo zaproszenia, w konferencji nie wziął udziału żaden przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Uczestnicy konferencji wysłuchali kilku referatów, m.in. przedstawiciela Ursusa, zapowiadającego pełne linie do uprawy, zbioru i transportu biomasy i elektromobilność polskiej wsi.

Podpisali też porozumienie o współpracy związków rolniczych – „Federacja rolna”.

- Cieszę się, że związki się łączą, bo łatwiej wtedy rozmawiać o różnych trudnych sprawach – ocenił inicjatywę minister Jurgiel.

Marcin Bustowski, prezes Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”, organizującego konferencję, podkreślił w podsumowaniu spotkania, że to konferencja rolnicza, a nie rządowa.

- Tchórzewski nie powinien być ministrem energetyki, skoro odpowiedział związkowi, że impreza nie wpisuje się w cele Ministerstwa Energii – mówił Bustowski i podkreślał, że OZE i biogazownie to obniżenie kosztów energii. - Bioelektrowni od 2017 roku jest wciąż w Polsce 96, bez zmian. „Federacja rolna” ma umożliwić wywieranie nacisku na rządzących. Dziś nie możemy inwestować, pracować. Futerkowe mogłyby być nadzieją na ścianie wschodniej. Potrzebne jest działanie ze strony rządu. UE ma te same przepisy, a Niemcy mają 11 tys. bioelektrowni. Chyba u nas jest coś nie tak? Potrzebujemy zmian, stąd inicjatywa powołania „Federacji”  i zamiar wywierania nacisku na rząd. Mamy serdecznie tego dość. Zapraszam do współpracy, chcemy zmian systemowych. Potrzebujemy odbudowy polskiego rolnictwa. Jedni potrzebują taniej chłodzić, inni taniej kupić prąd. Nasz pierwszy postulat ”Federacji” będzie o odwołanie ministra Tchórzewskiego. Blokuje inwestycje i działania MRiRW. Chcemy współpracować z MRiRW. Można wywłaszczyć na budowę gazociągu, to dlaczego rolnik nie może na własne potrzeby wybudować biogazowni? – pytał Marcin Bustowski. - W ramach OZE trzeba znieść opłaty za wyłączenie z produkcji rolnej. Nie potrzebujemy zachodnich traktorów. Ściana zachodnia uprawia na potrzeby niemieckich biogazowni, produkcja wyjeżdża do niemieckich biogazowni, a my dofinansowujemy niemiecką energetykę. A przecież możemy napędzić własny przemysł, mieć własne elektrownie, taniej przechowywać warzywa. „Federacja” się rozrośnie, a wtedy przewrócimy niejeden rząd – zapowiada przewodniczący ZZRR „Solidarni”.

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • maria ze wsi 2018-04-26 17:07:21
  tak ta konferencja jest lobbystyczna, odnawialne żródła energi!!! rolnicy zasypali by elektrownie roślinami energetycznymi,wierzba energetyczna, padła. zagaje drzew szybko rosnących ,padły , dlaczego , bo rolnik nie może zarobić , rolnik musi się narobić , kokos jest z biogazowni , czyli z wielkich gospodarstw, a kto w Polsce ma wielkie gospodarstwa i w nich nie robi , lecz kombinuje,przepraszam lobbuje????
 • Rolnik z miasta 2018-04-15 21:15:42
  Do Miasta

  Nikt nikogo nie chce okraść. Sam mieszkam w mieście i jestem w 100 % za tą inicjatywą ODNAWIALNE PROEKOLOGICZNE ŹRÓDŁA ENERGII miasto trochę wstyd ale nie wiesz o czym konferencja i piszesz bzdury. Jesteś z PSL czy głupi, albo niedouczony?
 • Solidarni 2018-04-15 17:35:02
  To konferencja dla rolnikow a nie rzadowa. Niestety zawsze jest takze sie komus nie dogodzi. I nie byla to konferencja lobbystow. Prosze przeczytac artykul do konca. Na konferencji podpisano porozumienie z orgamizacjami rolniczymi i stowarzyszeniami. Powolano federacje rolna. Niestety ROLNICY powiinni zrobic dzien wolnego i rozmawiac o przyszlosci i swoim miejscu pracy.
 • Zeghar 2018-04-15 10:05:07
  Cóż, w Niemczech może się to wszystko opłaca, ale tylko ze względu na wsparcie dla OZE. A u nas i przepisy nieciekawe i rozwiązania takie sobie, Może przepisy o spółdzielniach energetycznych coś zmienią, ale chyba jestem nadmiernym optymistą.
 • producent rzepaku 2018-04-15 08:39:37
  Sam termin zjazdu tego związku w czasie szczytu wiosennych prac polowych ,świadczy o tym ,że z rolnikami ma on niewiele wspólnego.To lobbyści,którzy chcą zarobić kasę na OZE,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.55.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.