PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy rolnik ma obowiązek płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Czy rolnik ma obowiązek płacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Czy od zakupu przyczepy lub innej maszyny rolnik musi dodatkowo uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych? Foto. luctheo, Pixabay

Jeden z naszych czytelników chce zakupić przyczepę rolniczą i w związku z tym zgłosił się do nas o poradę. Zapytał nas, czy będzie musiał opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) z tytułu zakupu przyczepy?



Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) inaczej nazywany jest opłatą skarbową. Obowiązek jej uiszczenia obejmuje nie tylko pewien zakres podmiotów i czynności cywilnoprawnych, ale też i przedmiotów, określonych w Ustawie o podatku od  PCC.

Obowiązek podatkowy powstaje np., gdy:

  • zawierane są umowy np. sprzedaży , spółki, pożyczki. Jeśli z góry nie jest ustalona suma pożyczki – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekazania jakiejkolwiek kwoty,
  • składane są  oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawierane umowy ustanowienia hipoteki,
  • uprawomocnia się orzeczenie sądu,
  • po otrzymaniu wyrok sądu polubownego albo gdy dojdzie do ugody,
  • zawierane są umowy przeniesienia własności – jeśli wcześniej jedna ze stron podpisze umowę, w której zobowiązuje się przenieść własność, 
  • spółka uchwala podwyższenie swojego kapitału – jeśli ma osobowość prawną.

Warto podkreślić, że w Ustawie o PCC są też przepisy określające jakie podmioty lub przedmioty (nieruchomości i ruchomości) oraz jakie czynności są zwolnione z opłaty skarbowej (podatku) od czynności cywilnoprawnych.

Czy rolnik musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Zgodnie Ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), a dokładniej z art. 2 (wyłączenia przedmiotowe z opodatkowania) ust. 4; pkt. b) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

Jak określa art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT zwolniona z podatku VAT jest zarówno dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jak i świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Oznacza to, że w omawianym przypadku, umowa sprzedaży przyczepy rolniczej, jak i ciągnika, samochodu (pod warunkiem, że jest wykorzystywany do prowadzenia własnej działalności rolniczej do dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych), albo innej maszyny rolniczej lub urządzenia wykorzystywanego w gospodarstwie rolnym nie podlega opłacie podatkowej od czynności cywilnoprawnych po spełnieniu określonego warunku.

Tym warunkiem jest spełnienie wymagania, że przynajmniej jedna ze stron umowy sprzedaży to:

  • rolnik ryczałtowy lub czynnie płacący VAT;
  • przedsiębiorstwo (także komis) oferujące np. maszyny, urządzenia i inne sprzęty rolnicze, czy też samochody itd. 

A więc jeżeli osoba, która z definicji jest rolnikiem ryczałtowym lub czynnie rozlicza VAT jest zwolniona od płacenia podatków od (zakupu) towarów i usług, czyli w tym przypadku także z zakupu przyczepy, samochodu, maszyny rolniczej i nie ma obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (w wysokości 2% od wartości rynkowej zakupywanej ruchomości).

Najbardziej komfortowa i bezpieczna sytuacja jest dla rolnika ryczałtowego, gdy dokonuje zakupu przyczepy, samochodu lub maszyny rolniczej od innego rolnika ryczałtowego lub firmy oferującej tego typu urządzenia, w tym także rolnika rozliczającego się na zasadach czynnego VAT-u. Wtedy jest zwolniony z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Aktualizacja: z powodu licznych wątpliwości, czy zakup przez rolnika ryczałtowego samochodu osobowego od osoby fizycznej jest objęty podatkiem od czynności cywilnoprawnych - skontaktowaliśmy się z Krajową Informacją Skarbową (KIS) w tej sprawie. 

Otrzymaliśmy odpowiedź, że w powyższym przypadku zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych może nastąpić jeżeli dokonujemy (jako rolnik ryczałtowy) zakupu samochodu od osoby lub podmiotu, która jest zwolniona z podatku VAT od towarów i usług także rolniczych (rolnik ryczałtowy, rolnik lub przedsiębiorca rozliczający się na zasadzie czynnego VAT-u).

Zgodnie z informacją udzielonej przez KIS, gdy zakupujemy (nawet jako rolnik ryczałtowy) samochód osobowy od osoby fizycznej to jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z kolei, jeżeli osoba, która dokonuje zakupu np. przyczepy rolniczej od drugiej osoby (obie strony nie są płatnikami czynnego VAT-u, ani rolnikami ryczałtowymi zwolnionym od podatku od towaru i usług) to w takim wypadku nabywający przyczepę musiałby zapłacić podatek od PCC.

Warto nadmienić, że zakup rzeczy ruchomych nie będzie objęty opłatą od CPP, jeżeli podstawa ich opodatkowania nie przekroczy 1000 zł.

Czy rolnik kupujący grunty rolne też jest zwolniony z podatku PCC?

Na podstawie  art. 9. ust. 2  Ustawy o PCC, ustawodawca określił, iż zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9.

Planujesz zakup lub sprzedaż przyczepy rolnej? Skorzystaj z naszej Giełdy Rolnej!



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

  • Karol 2021-01-04 15:52:41
    Na stronie srpp jest informacja ze na dzien 04.01 jest 72.92% wykorzystania, czyli odnowil sie z dniem 1 go stycznia? Jak to rozumiec?
  • Ch2 2021-01-04 01:43:45
    Nie wiem czy autor ma pojęcie o czym pisze. Już samo mylne używanie skrótu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest dość śmieszne :) Ps. Fragmentu ustawy dotyczącej zwolnienia w przypadku gdy jedna ze stron jest zwolniona z VAT nie należy czytać dosłownie ponieważ status kupującego nie ma znaczenia
  • Karol 2021-01-03 16:00:13
    Wiadomo juz czy bedzie pomoc de minimis w tym roku? Notariusz poinformowal mnie ze kupujac teraz grunty rolne musze zaplacic podatek 2% od kwoty zakupu.
    • Fisher 2021-01-03 22:45:21
      Limit powinien się odnowic wc2021, tez czekam. Sprawdź na na stronie SRPP
    • hahaha 2021-01-03 23:17:44
      i tak narzekacie wiec w tym roku zadnej pomocy nie bedzie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.232.96.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.