PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dochodzenie zapłaty należności w rolnictwie

Dochodzenie zapłaty należności w rolnictwie
Fot. Shutterstock

Autor:

Dodano:

Tagi:

Jak każda branża gospodarki również rolnictwo ma swoją specyfikę. Nie różni się jednak od pozostałych w zakresie problemów z płatnościami za dostarczony towar lub wykonane usługi. Brak terminowej zapłaty jest nieodłącznym elementem sprzedaży dokonywanej z odroczonym terminem płatności. Jak sobie radzić z tym problemem?Gdybyśmy mieli określić, na czym polega wyjątkowość problemów z płatnościami w gospodarstwie rolnym, musielibyśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na niezawinione i nieplanowane opóźnienia wpływ będą miały sezonowość produkcji oraz wahania koniunktury. Kupujący mają zwiększone wydatki w czasie zbiorów, a nie zawsze udaje się pozostawić zapas gotówki z poprzedniego sezonu. Szczególne problemy wywołają klęski nieurodzaju (ale również urodzaju), zarazy i inne nieprzewidziane zjawiska. Czasem jednak wyżej wymienione argumenty są tylko wymówką. Kontrahent faktycznie nie planuje zapłaty (lub celowo kredytuje się u dostawcy), a zasłania się zdarzeniami losowymi. Warto mieć rękę na pulsie co do prawdziwych intencji i możliwości płatnika.

Znaczna część płodów rolnych to tzw. towary oznaczone co do gatunku. Produkty takie, jak zboża, charakteryzują się rodzajem i jakością, ale nabywca nie rozróżnia tożsamości poszczególnych elementów (w przeciwieństwie np. do nieruchomości o konkretnej lokalizacji i księdze wieczystej czy pojazdu o określonym numerze VIN). W konsekwencji utrudnione jest określenie legalności pochodzenia towaru. Tego rodzaju artykuły odznaczają się większym zainteresowaniem wśród przestępców. Łatwiej dokonać wyłudzenia i obrotu nielegalnym towarem. Standardowe dla tego procederu branże, takie jak: paliwa, alkohol, papierosy, stal i podobne, pozostają pod zwiększonym nadzorem organów ściągania i samych dostawców. Dlatego przestępcy coraz częściej interesują się rolnictwem.

ŚRODKI ZARADCZE

Pewność w zakresie uzyskania należnej zapłaty daje nam tylko sprzedaż gotówkowa lub przedpłacona. Każdy producent wie jednak, że to w zasadzie niemożliwe w dzisiejszych czasach. Pozostaje nam ograniczanie ryzyka. Nie zawsze trzeba wyrachowanych środków. Często wystarczy zdrowy rozsądek i odrobina czasu. Wymienię kilka, z pozoru oczywistych strategii: zawrzyjmy umowę na piśmie, sprawdźmy tożsamość osoby podpisującej z dowodu osobistego, sprawdźmy, czy osoba jest uprawniona do reprezentacji, czy może samodzielnie zaciągać zobowiązania, zweryfikujmy, od kiedy kupujący działa na rynku, czy nie ma o nim negatywnych opinii w Internecie, czy nie został ujawniony jako dłużnik w biurach informacji gospodarczej. Warto również zadzwonić do zaprzyjaźnionych gospodarstw i zapytać o wcześniejsze doświadczenia. Poprośmy o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Jeśli kupującym jest gospodarstwo, warto sprawdzić w księdze wieczystej, czy rolnik jest właścicielem gruntów i czy nie są one zbytnio obciążone. W przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej zobowiązanie powinni podpisać oboje małżonkowie.

Rozpoczynając współpracę z nowym podmiotem, zastanówmy się również nad zabezpieczeniem roszczenia. Może je poręczyć ktoś bardziej wiarygodny. Dłużnik może ustanowić zastaw lub hipotekę na własnym majątku. Dla szybkości dochodzenia roszczenia pomocne jest również zabezpieczenie wekslowe.

SKUTECZNE DOCHODZENIE ZAPŁATY

Myśląc o skutecznej windykacji, zawsze trzeba pamiętać o tym, że prowadzimy rywalizację o ograniczone zasoby. W przypadku niezawinionej utraty płynności zwykle zła sytuacja stopniowo się pogłębia. Do dłużnika zgłaszają się kolejni wierzyciele, dochodzą należności z tytułu kosztów procesowych i odsetek. Wszystko to prowadzi do zwiększania się niewypłacalności dłużnika. Konkluzja jest jedna: kto pierwszy - ten lepszy. Fakt ten potwierdzają wszystkie statystyki z badań skuteczności windykacji. Im szybciej wierzyciel podejmie działania, np. zleci dochodzenie sprawy profesjonalnej firmie, tym większe szanse na uzyskanie płatności. Różnica jest drastyczna: pomiędzy zleceniem dochodzenia należności po 3 a po 6 miesiącach od dnia wymagalności zapłaty, prawdopodobieństwo uzyskania należności spada o kilkadziesiąt procent.

Pierwsze kroki zmierzające do wyegzekwowania środków to działania polubowne: próby kontaktu z dłużnikiem, ustalenie realnych terminów spłaty, wysłanie pisemnego wezwania do zapłaty. Etap polubowny powinien zakończyć się natychmiast w sytuacji, gdy: z dłużnikiem nie ma kontaktu, nie udaje się doręczyć korespondencji lub dłużnik odmawia spłaty. Jeśli dochodzi do dialogu, dokonane ustalenia powinny zostać zawarte na piśmie. W ten sposób dłużnik potwierdza dobrą wolę, a wierzyciel ustępstwa, np. rozłożenie płatności na raty. Z psychologicznego punktu widzenia istotna jest konsekwencja w działaniach: ustalenia muszą być egzekwowane, tak samo jak "obiecane" sankcje. Jeśli wierzyciel wyznaczy dłużnikowi termin, po upływie którego miał złożyć powództwo do sądu, powinien to uczynić. W przeciwnym wypadku dłużnik dochodzi do wniosku, że nie musi poważnie traktować deklaracji wierzyciela, a co za tym idzie - nie będzie dokonywał płatności.

NIE ODPUSZCZAJMY…

Organem uprawnionym do przymusowego egzekwowania zapłaty od dłużnika jest komornik sądowy. Aby móc złożyć wniosek o podjęcie stosownych czynności, trzeba najpierw uzyskać tytuł wykonawczy. Kierując powództwo do sądu, wierzyciel ma kilka opcji do wyboru: dochodzenie należności przed sądem tradycyjnym versus elektroniczne postępowanie upominawcze przed sądem w Lublinie; składanie powództwa samodzielnie versus skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika. Na rynku istnieją wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które są gotowe prowadzić działania w oparciu o umowę na zasadach success fee (wynagrodzenie zostanie pobrane od dłużnika), a dzięki własnemu doświadczeniu zoptymalizują sam proces. Sprawnie działająca kancelaria w imieniu wierzyciela wzywa dłużnika do zapłaty, prowadzi z nim negocjacje, a następnie we właściwym trybie kieruje powództwo i reprezentuje wierzyciela przed sądem. Obrona dłużnika polega czasem na uniknięciu zapłaty co do zasady, ale częściej zmierza do wydłużenia postępowania. Na zabezpieczenie pierwszego ryzyka kancelaria powinna dokonać wyboru właściwych środków dowodowych, a następnie przedstawić twierdzenia wierzyciela przed sądem. Ze względu na przyszłą skuteczność postępowania szczególnie istotne jest nadzorowanie terminów załatwienia sprawy. Już sam wybór trybu dochodzenia należności, właściwego sądu oraz wybór środków dowodowych determinuje szybkość postępowania. Aby dodać dłużnikowi dodatkowej motywacji, wierzyciel może rozważyć działania wspomagające, takie jak publikacja zobowiązania w biurze informacji gospodarczej.

Dochodzenie należności bywa procesem długotrwałym, kosztownym i nie zawsze kończy się zapłatą dochodzonej kwoty przez dłużnika. Apeluję do wierzycieli, aby mimo tych niedogodności nie zniechęcali się. "Odpuszczanie" dłużnikom zachęca ich do takich działań w przyszłości, co niejednokrotnie prowadzi do tego, że permanentne niepłacenie zobowiązań staje się sposobem na uzyskiwanie przez nich dochodów. Na takie rozluźnienie norm moralnych wśród przedsiębiorców nie może być zgody.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Kusior 2019-05-31 16:47:30
  No cóż, z finansowaniem nie jest łatwo, a tym bardziej biorąc pod uwagę jak wiele jest firm, które różne "zatory płatnicze" robią. Myślę, że to kwestia która najbardziej uderza w przedsiębiorców związanych z handlem i budownictwem, ale i rolnictwo dotyka. W takich problemach warto znaleźć dobrą firmę windykacyjną. Ja znalazłem - MK-Finanse. Narzekać nie mogę.
 • rolnik kujawsko-pomorskie 2019-05-13 16:59:48
  A co z zapłatą za dostarczone mleko od firmy w UPADŁOŚCI???? Już rok rolnicy czekają na zapłatę za dostarczone mleko do ROTR Rypin. Pan syndyk od listopada zlicza wierzycieli ....a gospodarstwa, które nie otrzymały zapłaty za trzymiesięczne dostawy mleka ledwo wiążą koniec z końcem!!!!!!
  • wierzyciel upadłej 2019-05-15 19:01:28
   Kto z rolników wszedł do rady wierzycieli ? Należy pamiętać , że do rady wierzycieli może pretendować każdy wierzyciel . W tym celu należy złożyć wniosek do Sądu , uzasadnieniem jest fakt posiadania wierzytelności. Ponadto; posiedzeniom rady wierzycieli przewodniczy najstarszy wiekiem członek rady .Jeżeli członkowie rady już są powołani , to kolejni wnioskodawcy mogą być powołani na zastępców członków , a taki fakt daje prawo do udziału w posiedzeniach rady . Ważne jest także ustalenie czy wniosek o upadłość został złożony we właściwym czasie bo jeżeli nie , to członkowie zarządu odpowiadają - przed wierzycielami - swoim majątkiem.
 • Adam 2019-05-12 11:22:30
  Firma Damłyn 10 miesięcy po terminie i jeszcze nie zapłacili. Nie polecam
 • Rumun 2019-05-11 19:32:03
  Wyślijcie to do firmy Fermy Drobiu Woźniak. Tak jak przeciągają terminy płatności to płakać się chce. Kukurydza z 30 dni miałem ponad 60. Zboże to samo. Już nigdy im nie sprzedam. To ich metoda dać 10 zł drożej za tonę a potem przeciągniemy termin obrócimy pieniędzmi i jesteś głupi rolniku wydymymany. Nie polecam nawet u ryczałtowcow się spóźniają.
  • Prawnik 2019-05-12 10:42:05
   To wezwij ich o zaległe odsetki.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.153.100.128
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.