Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła w styczniu br. trzeci nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poprzednie były w 2007 i 2009 r.

"Zakończyliśmy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem rolników. Złożono około 35 tys. wniosków na rekordowe 5 mld zł. To największy nabór w historii ARiMR" powiedział Kołodziej.

Jednak nie wszyscy zainteresowani rolnicy będą mogli otrzymać pieniądze, ponieważ Agencja ma na ten cel tylko ok. 2,5 mld zł. Zostaną one przyznane tym, których projekt otrzyma najwyższą ilość punktów - tłumaczył szef Agencji. Przypomniał, że w poprzednich latach obowiązywała zasada "kto pierwszy, ten lepszy".

Jak poinformował Kołodziej, lista rankingowa projektów zostanie opublikowana na stronie ARiMR w drugiej połowie marca. Zgodnie z tą listą będą też rozpatrywane wnioski. Pierwsi rolnicy będą mogli otrzymać pieniądze w tym półroczu, pod warunkiem, że ich projekt nie będzie skomplikowany, a np. będzie polegał na zakupie maszyny.

Prezes zaznaczył, że ostatni nabór składał się z dwóch części; przez pierwsze dwa tygodnie tej akcji przyjmowane były wnioski od rolników, którzy chcą przeznaczyć środki na restrukturyzację sektora mleczarskiego. Od nich Agencja zabrała niemal 20 tys. wniosków. Dodał, że na ten cel Polska otrzymała z UE dodatkowe pieniądze.

"Dla rolników prowadzących działalność w ramach produkcji mleka będzie stworzony oddzielny ranking, w ramach którego wnioski zostaną ocenione" - mówił. Zapewnił jednak, że wsparcie dostaną nie tylko gospodarstwa zajmujące się produkcją mleczarską.

Maksymalna pomoc na modernizację, którą może otrzymać rolnik, to 300 tys. zł, a Agencja może sfinansować od 40 do 70 proc. poniesionych kosztów inwestycji. Agencja szacuje, że pieniędzy wystarczy dla 19 tys. rolników.

Kołodziej poinformował także, że Agencja sprawnie wydaje unijne pieniądze przeznaczone na polską wieś i rolnictwo. Od 2004 r. do 2011 do rolników trafiło ponad 100 mld zł. W ciągu 6 lat przeciętne gospodarstwo otrzymało 54,4 tys. zł pomocy z unijnych programów.

W tym roku w ramach PROW 2007-2013 Agencja zamierza wypłacić ok. 11 mld zł.