Agencja przed naborem wniosków podaje do publicznej wiadomości limity finansowe przyznane na działanie poszczególnym województwom. Jeżeli ilość deklarowanych przez rolników we wnioskach środków finansowych przekroczy 120 proc., to prezes ARiMR informuje, że kolejny dzień jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków przez oddział terenowy ARiMR. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj w kujawko – pomorskim oddziale Agencji. Dlatego 18 sierpnia jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków od rolników na działanie – ułatwianie startu młodym rolnikom.

Minister rolnictwa rozważa zwiększenie puli na młodego rolnika, takie informacje są już w mediach – powiedział Marek Kassa, rzecznik prasowy ARiMR.

W sumie pula środków finansowych do wykorzystania dla młodych rolników wynosi ponad 390 mln zł. Dotychczas została ona wykorzystana w połowie – ocenia Kassa.

Kassa szacuje, że dziś pula środków zostanie wyczerpana w województwie świętokrzyskim. Dlatego tylko jeszcze jutro oddział Agencji w Kielcach będzie przyjmował wnioski od rolników.

W województwach zachodnio – pomorskim i warmińsko – mazurskim zapotrzebowanie na pieniądze przekroczyło już limity finansowe przyznane w tych regionach – mówi Kassa. To zapotrzebowanie na godzinę 9, 18 sierpnia ARiMR szacowała na 111 proc.

Dotychczas najwięcej wniosków o premię dla młodych rolników złożyli producenci w Wielkopolsce i woj. kujawsko – pomorskim – ponad 600. Na Mazowszu chętnych na premię jest dotychczas 350 rolników.

Duże zainteresowanie premią Kassa wiąże z oczekiwanym naborem wniosków na renty strukturalne.

Młodzi rolnicy przychodzą po dotacje, bo przejmują gospodarstwa od rodziców – mówi Marek Kassa i przypomina, że Agencja nabór wniosków na renty strukturalne rozpocznie 1 września br.

Źródło: farmer.pl