Z danych wynika, że segment ten odnotował blisko 34-proc. wzrost liczony r/r.
- Wzrost wartości leasingu maszyn rolniczych w Polsce jest pochodną wysokiego wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach wytwórczych (81,9 proc. na koniec II kw. 2011 r.). Poprawie wyników sprzyja ożywienie gospodarcze oraz popularyzacja oferowanej przez firmy leasingowe pożyczki, jako instrumentu wspierającego wykorzystanie dotacji unijnych. Należy wskazać, że aż 60 proc. maszyn rolniczych jest finansowanych przez firmy leasingowe za pomocą pożyczek - m.in. pożyczek z refundacją inwestycji z Funduszy UE, np. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - powiedział Sławomir Dudziak, dyrektor sprzedaży AGRO w Europejskim Funduszu Leasingowym.


Leasing maszyn i sprzętu rolniczego odgrywa coraz większą rolę na rynku maszyn i urządzeń. Obecnie po maszynach budowlanych, zajmuje on drugie miejsce, z ponad 20 proc. udziałem w tym segmencie.
Eksperci z Europejskiego Funduszy Leasingowego podkreślają, że czynnikami stymulującymi dalszy rozwój rynku rolniczego w drugim półroczu 2011 roku będą m.in. planowane uruchomienia kolejnych transz funduszy unijnych oraz podpisanie umów na refundację inwestycji dla rolników - beneficjentów programów prowadzonych przez Agencję Rynku i Modernizacji Rolnictwa.