Płatność do hektara ziemi wzrosła o jedną czwartą, do 710 zł, od grudnia na wieś popłynie 14,5 mld zł. Jak wynika z informacji "Rz", na dopłaty bezpośrednie i dodatkowe płatności do ziemi Polska przeznacza w tym roku 3,3 mld euro - o 100 mln euro więcej niż w 2010 r.


Zdaniem ekonomistów powierzchnia gruntów, do jakich przysługuje pomoc się zmniejsza i wynosi 14,3 mln hektarów.- Z dopłat bezpośrednich korzysta coraz mniej rolników, ubywa zwłaszcza małych gospodarstw -mówi Wanda Chmielewska kierująca Sekcją Analiz Ekonomicznych Polityki Rolnej (SAEPR).


W pierwszym roku członkostwa w Unii Europejskiej wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło prawie1,5 mln rolników, w tym roku jest to 1,35 mln. Statystycznie polski farmer dostanie ok.1 tys. zł na hektar ziemi. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że podstawowa płatność do hektara gruntów wyniesie 710 zł. Dodatkowo rolnikom przysługują płatności uzupełniające. Najpopularniejsza z nich to płatność do zbóż, przyznawana dla ok. 60 proc. rolników. Jej stawka wyniesie w 2011 roku 279 zł na hektar. Najwyższe dodatkowe subwencje -1762 zł na hektar -dostają producenci owoców miękkich, np. truskawek - podaje „Rzeczpospolita".