Środki na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnicy mogą uzyskać z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2007-2013. Do podziału dla rolników w całym kraju w tym roku jest łącznie ponad 360 mln euro, czyli ok. 1,36 mld zł. Na Wielkopolskę przypada 45,9 mln euro.

Według szacunków regionalnego oddziału Agencji w Poznaniu, w tym roku może być przyjętych do realizacji ok. 1,7 tys. wniosków.

W Poznaniu wielkopolscy rolnicy założyli społeczną kolejkę, ponieważ nie chcą losowania wniosków jak to było w latach ubiegłych. Jak wyjaśniają, "komitet kolejkowy zadba o to, aby kolejność z listy była przestrzegana przy przyjmowaniu wniosków".

"W piśmie skierowanym do nas (rolnicy - PAP) informują, że nie chcą losowania, gdyż inwestowanie we własne gospodarstwo to nie jest totolotek i muszą się do tych inwestycji przygotować" - powiedziała wicedyrektor wielkopolskiego oddziału ARiMR Aneta Malcherek.

ARiMR szacuje, że w ramach obecnego naboru oddziały regionalne przyjmą w całej Polsce około 20 tys. wniosków. Agencja zapewnia, że przyjmie wszystkie wnioski, ale nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane.

"Wnioski te nie przepadną, zostaną skierowane do realizacji w kolejnych latach i taką informację wszystkim zainteresowanym przekażemy" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Agencji Radosław Iwański.

W poniedziałkowym komunikacie Iwański poinformował, że oddziały regionalne ARiMR będą 9 listopada pracowały do godziny 22, a jeżeli będzie taka potrzeba to dłużej.

"Zostaną stworzone dodatkowe stanowiska do przyjmowania wniosków. Każdy Oddział ARiMR, w zależności od specyfiki regionu, stworzy nawet 30-40 stanowisk, które będą obsługiwały rolników składających wnioski. Każdy odział regionalny będzie przygotowany do przyjęcia w ciągu jednej godziny do 300 wniosków" - wyjaśnił Iwański.

Listy kolejkowe rolnicy stworzyli już w większości regionalnych oddziałów ARiMR. Według Agencji podobne listy są już w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, opolskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Pewność rozpatrzenia wniosku w tym roku i otrzymania ewentualnego dofinansowania w 2008 r. mają ci rolnicy, którzy złożą dokumenty do momentu, w którym wnioski będą opiewały na kwotę 120 proc. sumy przewidzianej na dofinansowanie dla danego województwa.

W ramach programu PROW na lata 2007-2013 na modernizację gospodarstw rolnych ARiMR kieruje blisko 1,8 mld euro, w tym obecnie dla naboru wniosków prowadzonego w listopadzie 360 mln euro.

Jak informuje ARiMR, z dofinansowania modernizacji gospodarstw rolnych może skorzystać osoba fizyczna i osoba prawna, prowadząca działalność rolniczą w produkcji roślinnej lub zwierzęcej.

Pomoc finansową przyznawaną na modernizację gospodarstwa rolnego można przeznaczyć na zakup maszyn rolniczych, budowę i przebudowę budynków związanych z produkcją rolną oraz na zakładanie nowych plantacji. Dofinansowanie z tego programu może stanowić od 40 do 75 proc. inwestycji - a maksymalna kwota dofinansowania to 300 tys. zł.

Źródło: PAP