Nasz czytelnik z Wielkopolski zauważył ze znajomymi, że mają ten sam problem z wypełnieniem wniosku o dopłaty w aplikacji eWniosekPlus.

- System się wysypuje, gdy przechodzimy do EFA, nie przyjmuje deklaracji: motylkowe jako poplon nie przechodzą, a np. gorczyca – tak - mówi. - Nie wiemy, czy błędnie to składamy, czy jest błąd systemu. Z kolei, w okolicach Żnina (mamy tam znajomego) wniosek przechodzi, a to jest już kujawsko-pomorskie.

Czytelnik zauważył, że motylkowe nie chcą wejść jako EFA, problem dotyczy więc większych gospodarstw. Wniosek złożył jego syn – i nie ma podglądu do wniosku złożonego. Do wniosku o dopłaty trzeba dodać załącznik z umową kontraktacyjną. Po jego dodaniu nie można już wrócić do wniosku. W nocy system nie działał – czytelnik mówi, że już dwie noce nie śpi, bo próbuje to wysłać i przewiduje, że rolnicy zapakują wnioski w koperty i wyślą pocztą. Wybiera się do biura, ale wie, że pracownicy agencji też mają z tym problem.

Zapytaliśmy w ARiMR o sposób rozwiązania tego problemu. Agencja myślała trzy tygodnie, w końcu tak wyjaśniła:

„Deklaracja obszarów proekologicznych odbywa się w aplikacji eWniosekPlus na trzy sposoby:

·       Automatyczne generowanie EFA na podstawie upraw

·       Tworzenie EFA poprzez kopiowanie EFA referencyjnych

·       Rysowanie EFA

Szczegółowy sposób deklarowania EFA został opisany w Instrukcji wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus zamieszczonej na stronie internetowej ARiMR w części 6_Zakładka MAPA  .

Wyjaśniamy, że EFA15 jest generowane automatycznie na podstawie zadeklarowanych upraw zgodnych z  załącznikiem 1 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (poz. 354), a więc np. w przypadku wyboru rośliny „łubin” EFA15 nie wygeneruje się, EFA15 generowane w przypadku deklaracji „łubin biały”, „łubin żółty” lub „łubin wąskolistny”.

W przypadku wyboru składnika mieszanki w EFA14a lub EFA14b w słowniku dostępne są wszystkie rośliny, analogicznie jak w przypadku rysowania upraw.

W przypadku problemów z odczytaniem danych wniosku sytuacje takie są monitorowane i na bieżąco naprawiane przez wykonawcę systemu.”

Agencja przypomina też, że termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2018 r. Po tym terminie można jeszcze złożyć wniosek lub zmianę do wniosku przez 25 dni kalendarzowych, jednak będą zmniejszenia w wysokości 1% kwoty płatności za każdy dzień roboczy opóźnienia.

Więcej o składaniu wniosków w tym roku: 

Wnioski o dopłaty można składać miesiąc dłużej

Kiedy działa aplikacja eWniosekPlus?

Jeśli nie eWniosekPlus, to może... papierowy?