Po pierwszej części KRiRW poświęconej sprawom suszy, w drugiej minister Jan Krzysztof Ardanowski, odpowiadając na pytania rolników, mówił więcej o sytuacji w rolnictwie i planach resortu.

Więcej o pierwszej części: Ardanowski: Działają 693 komisje szacujące straty po suszy. Będą zaliczki dopłat 

Ubezpiecza się 20 proc. rolników – i to często „na odczepkę”, wybierając najtańsze, a więc najmniej prawdopodobne warianty zagrożenia.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zastanawiał się, czy nie wprowadzić powszechnego systemu ubezpieczeń i zachęcał do dyskusji:

- Pytanie i prośba: a może bierzmy się za robotę i – nie wiem kiedy, może na przyszły rok, może za dwa lata, tu łapania pcheł nie ma – na wniosek rolników idziemy w kierunku powszechności ubezpieczeń? – pytał. – I wtedy nie będziemy drżeli cały czas, że przyjdzie huragan, przyjdzie nieszczęście i zbankrutujemy.

Jak mówił minister, jeśli pomoc dociera do wszystkich niezależnie od tego, czy się ubezpieczyli, to jest to „antyzachęta, zniechęcanie ludzi do ubezpieczania się”.

Za „nie takie proste” uznał minister zniesienie akcyzy i podatku drogowego – zamiast zwiększania dopłat do paliwa rolniczego. Bez znaczenia, czy pomoc będzie miała taką, czy inną formę, czy będzie to ulga lub pieniądze – pozostaje pomocą.

- Przy naszej polskiej zaradności, przy naszej polskiej operatywności wprowadźmy paliwo rolnicze bez opłat pośrednich, podatków pośrednich. Gwarantuję, że znaczna część ciężarówek będzie na nim jeździć. Dlatego system wparcia z budżetu będzie utrzymany, ponieważ on ogranicza możliwość spekulacji paliwem rolniczym - mówił minister. – Nie wprowadzimy paliwa czerwonego, bo w niektórych krajach zastosowano zasadę prostą: całkiem inne, barwione w sposób niemożliwy do usunięcia paliwo rolnicze, a jeśli na szosie by złapali kogoś, kto jedzie na paliwie rolniczym nie będąc rolnikiem, to jest więzienie.

Które stacje benzynowe zdecydują się na oddzielne zbiorniki? – pytał minister. Jak mówił, były robione analizy – znaczna część rolników zaopatruje się w małych stacjach, jedno- czy dwuzbiornikowych, nie są one w stanie wydzielić zbiornika osobnego na paliwo rolnicze.

- Możemy to przećwiczyć, ja nie jestem przeciwny. Proszę bardzo, możemy wprowadzić paliwo kolorowane, ja mogę się spotkać z szefami koncernów, wcale nie jestem przekonany, że to dla nich jest jakikolwiek interes – zastrzegł. – A wtedy będzie również ograniczenie, ile paliwa czerwonego na gospodarstwo można kupić. Czy to jest lepsze, czy lepiej iść do gminy i dostać najbliżej miejsca zamieszkania dwa razy do roku zwrot za paliwo zakupione do określonej ilości?

Ardanowski zgodził się z jednym:

- Trzeba będzie zróżnicować stawkę dla rolników prowadzących produkcję bydła, dlatego że tu zużycie paliwa jest większe – powiedział. Do rozważenia jest, jak zróżnicować stawki i ilość paliwa w zależności od udziału produkcji zwierzęcej w gospodarstwie.

- Wyeliminowanie patologii w obrocie paliwami to jeden z sukcesów tego rządu – podkreślił. – Dlatego nie można tworzyć systemu, który będzie nieszczelny, który będzie powodował wypływ paliwa z systemu.

Minister stwierdził, że izby rolnicze powinny z tego 2-procentowego odpisu od podatku rolnego, którym dysponują, pomóc przy szacowaniu strat przez komisje.

- Istnieje w Polsce poważny problem zdefiniowania tego, kim jest rolnik, czym jest gospodarstwo, kogo wspierać  – mówił też minister uznając, że definicje dotychczasowe się zdewaluowały i zapowiadając prośby o wypowiedzenie się o tym przez organizacje rolnicze.

Poza tym Ardanowski zapowiedział wsparcie dla ODR-ów: może się uda w przyszłorocznym budżecie większe środki przeznaczać, ale obecnie planowane jest przesunięcie z innych środków, „pewne efekty będą, niedługo je ogłosimy”- mówił.

Straty w warzywach można szacować – stwierdził też minister, wskazując jednak, że brak wschodów może być spowodowany różnymi przyczynami.

Straty trzeba szacować szybko, rolnicy umieją gospodarować pieniędzmi nie tylko wtedy, kiedy kasa się pojawi – stwierdzając to minister zadeklarował, że będzie się starał, aby wsparcie było wypłacone szybko, bez rozkładania na dalsze terminy.

- Ale nie chciałbym, aby podobne burzliwe spotkania zaczęły odbywać się w lutym, marcu, na przednówku: panie, nie ma pieniędzy bo już je wydaliśmy – mówił.

Odniósł się też do zarzutu, że raport IUNG-u jest niewiarygodny i zapowiedział "przejrzenie raportów". Jak mówił, polityka regionalna wymaga również rozważenia – a dotyczy to też paru innych resortów.

Odnosząc się do niechęci gmin do przyjmowania wniosków o powołanie komisji powtórzył, że rolnicy mogą przynosić wnioski bezpośrednio do wojewodów – rola gminy jest usługowa w stosunku do mechanizmu szacowania, gmina nie ma oceniać zasadności zgłoszenia, nawet jeśli rolnik zgłosi straty, a nie będą one duże, to przecież będzie to oceniał zespół powołany przez wojewodę.

– Wojewodowie w przypadku dużych strat zgłoszonych będą musieli powołać zespoły w celu zbadania, czy te straty nie są z palca wyssane – zapowiedział minister.

Na uwagi, że straty w gospodarstwie ze zwierzętami nigdy nie zostały wykazane w stopniu 70 proc., upoważniającym do otrzymania wsparcia, przyznał, że tak jest rzeczywiście – ale to zostało zmienione zgodnie z oczekiwaniami rolników w ubiegłym roku.

Minister nie znalazł rady dla zadłużonego rolnika – bo, jak mówił, wydłużanie spłaty kredytu może być elementem zakłócającym warunki przetargu. – Czy teraz mamy zmienić reguły, na podstawie których ludzie wygrywali przetargi? – pytał minister i radził: - Zwróć tą ziemię, inny weźmie i w rolnictwie pozostanie.

Ardanowski wskazał na trudność: pomoc nie może być uznaniowa, ale też nie można wszystkich sprowadzać do jednego mianownika. Potrzebny jest mechanizm transparentnego analizowania poszczególnych przypadków – mówił. Miałoby to przeciąć układy.

Jak podsumował – idziemy w dobrym kierunku i uda się zdefiniować i określić sensowne i sprawiedliwe rozwiązania. Znalezienie sposobu, aby rolnictwo nie było ograbiane i drenowane z pieniędzy, a rolnicy mogli otrzymywać stosowną zapłatę za pracę – to zadanie dla wszystkich. Rolnicy mają obowiązki wobec państwa, społeczeństwa, konsumentów – i za to otrzymują pomoc.

Zapowiedział domaganie się od organizacji rolniczych stanowisk dotyczących różnych tematów.

- Ponarzekać i powiedzieć: zrób, żeby było dobrze, to każdy głupi potrafi – mówił. – A ja oczekuję, że moi koledzy z organizacji rolniczych – wybrani przez te organizacje, ludzie rozsądni, ludzie mądrzy, ludzie doświadczeni, ba! – ludzie widzący również, jak funkcjonują w innych krajach, lepiej-gorzej, to nie jest tak, że wszędzie to działa idealnie, jak funkcjonują różne rozwiązania, które możemy podglądać, mają doświadczenie z Copy-Cogecy, z innych organizacji... więc dzielmy się tą wiedzą i próbujmy rozwiązywać wspólnie, razem problemy.

Jako ważne i potrzebne określił spotkania związków i organizacji z dyrektorami departamentów MRiRW.

Powiedział też, że nie twierdzi, że będzie 70 proc. zaliczek płatności:  – Będzie tyle, żeby rolnicy byli zadowoleni – mówił.

Minister stwierdził, że chętnie spotka się na obradach kolejnej komisji, aby przedstawić swoje pomysły i stworzyć nową strategię dla rolnictwa. Dodał, że nie boi się obcięcia środków na rolnictwo w UE, a tych polityków z Polski, którzy mówią, że trzeba pieniądze w Brukseli zatrzymać, bo im się praworządność w Polsce nie podoba.

- Myślę, że wspólnie razem spróbujemy stworzyć politykę, która będzie sytuowała polskie rolnictwo jako najlepsze rolnictwo w Europie, jako jedno z najlepiej rozwijających się. Wyjdziemy z tego przysiadu, w który nas wepchnięto przy wejściu do Unii Europejskiej, że mieliśmy być obszarem zbytu, rynkiem zbytu – a tutaj, nie wiem, może teren polowań dla mieszkańców Europy Zachodniej. Odbudowujemy rolnictwo i was do takiej pracy zachęcam.