- Wprowadzamy nowe działanie, było wiele hejtu, zapytań. Zostało ono zapowiedziane przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu z rolnikami na północnym Mazowszu. Wprowadzamy nowe premie dla rolników, którzy zdecydują się na utrzymanie tych dwóch podstawowych, najważniejszych gatunków dla polskiego rolnictwa, czyli bydła i trzody chlewnej, utrzymanie ich w warunkach podwyższonego dobrostanu - powiedział na środowej konferencji prasowej Ardanowski.

Chodzi o nowe działanie; dobrostan zwierząt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Resort tłumaczy, że ma ono zachęcić i wesprzeć rolników do prowadzenia produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt w sektorach świń i bydła (krów).

- To jest tendencja, która w tej chwili występuje w wielu krajach Europy. Niemcy 27 maja na specjalnej konferencji ogłosili program całkowitego przebudowania swojego sektora produkcji zwierząt, wprowadzając nowe typu chlewni, obór - tłumaczył Ardanowski.

Jak mówił, resort chce nowe działanie wprowadzić jak najszybciej. Ale - jak mówił- zgodnie z procedurami, aby móc przesunąć środki w funduszach unijnych, potrzebna jest najpierw zgoda Komitetu Monitorującego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Rekomendacja Komitetu trafi do Brukseli.

Komitet będzie obradował 25-26 czerwca w Toruniu; wówczas resort ma przedstawić swoje propozycje "już na etapie dużego doprecyzowania".

Ardanowski tłumaczył na czym mają polegać warunki podwyższonego dobrostanu. - To są: rozrzedzenie zwierząt, czyli większa powierzchnia na której będą żyły; absolutne odejście od uwięzi, w niektórych przypadkach możliwość korzystania z wybiegu; to jest okres korzystania z pastwiska - mówił Ardanowski.

Minister zapowiedział, że nowe rozwiązania "będą już od przyszłego roku - jeżeli Komisja Europejska to zatwierdzi". - Ale nie sądzę, żeby miała jakieś wątpliwości - powiedział minister.

Jak wyjaśnił, zgoda KE będzie oznaczać, że "będziemy mogli już we wnioskach na 2020 rok, nie czekając na nową perspektywę, jeszcze z tej perspektywy finansowej, finansować ten proekologiczny, o wyższym dobrostanie sposób utrzymania zwierząt w Polsce".

O szczegółach resort ma poinformować po zaakceptowaniu nowego działania przez Komitet.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) mówił o konieczności wsparcia lokalnych producentów żywności. - Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - mówił wówczas prezes PiS.

Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 został powołany zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 marca 2015 r. w sprawie powołania Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.