W pierwszej kolejności częściowo otwarte zostaną biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt - w biurach powiatowych czy wnioskami inwestycyjnymi oraz sprawami dotyczącymi działań premiowych - w oddziałach regionalnych ARiMR.

- Przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa od poniedziałku rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z paszportami i zgłoszeniami zwierzęcymi - poinformował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. Dodał, że możliwy będzie także kontakt z pracownikami od działań inwestycyjnych i premiowych.

Jednak "z uwagi na sytuację epidemiczną w województwie śląskim, decyzja o otwarciu biur powiatowych i oddziału regionalnego została przesunięta w czasie - napisano w komunikacie.

Jak informuje Agencja, przyjęta została ścieżka dojścia do całkowitego otwarcia biur - następnym etapem będzie możliwość załatwienia w nich spraw związanych z uzyskaniem pomocy technicznej dot. wypełnienia wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe.

- Będziemy o tym informować na bieżąco, chcemy zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno rolnikom jak i naszym pracownikom - zapewnił prezes ARiMR.

Utrzymana zostaje możliwość złożenia dokumentów za pośrednictwem wrzutni, które znajdują się przy placówkach ARiMR.

ARiMR przypomina, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, od 16 marca 2020 r. ograniczona została możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych i centrali ARiMR, ale mimo wprowadzenia obostrzeń Agencja realizowała swoje zadania na bieżąco.

Obsługa jest możliwa m.in. dzięki realizowanej w ARiMR strategii Agencja 4.0. Dzięki systematycznej cyfryzacji procesów i wdrażaniu nowych technologii, beneficjenci otrzymali do dyspozycji kilka narzędzi pozwalających na załatwienie sprawy przez internet, m.in. aplikację eWniosekPlus, portal IRZplus.

"Decyzja o otwarciu placówek ARiMR w województwie śląskim została przesunięta w czasie, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną województwa. Decyzja o odmrożeniu tych placówek zapadnie po przeanalizowaniu sytuacji panującej w regionie, o czym ARiMR poinformuje w odrębnym komunikacie".