Zdaniem wiceprezes, "świadczy to o tym, że rolnicy chętnie korzystają z elektronicznej formy składnia wniosków" W sumie (wraz z oświadczeniami) Agencja ma już informacje dotyczące ponad 430 tys. gospodarstw rolnych tj. od 1/3 ubiegających się o dopłaty.

W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się 1 mln 340 tys. rolników.

W tym roku wszystkie wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Należy to zrobić do 15 maja 2018 r. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca - przypomniana Agencja.

w dniach 15 i 16 marca najwięcej wniosków napłynęło z województwa małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i łódzkiego.

Natomiast do 14 marca rolnicy prowadzący małe gospodarstwa (do 10 ha) mogli złożyć oświadczenia, że w gospodarstwie nie zaszły zmiany w porównaniu ze stanem zadeklarowanym we wniosku w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego nieco ponad 420 tys. rolników. Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ część rolników wysłała oświadczenia pocztą i minie trochę czasu zanim trafią one do ARiMR.

Kto nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

W największym województwie - Mazowieckim rolnicy złożyli ponad 60,6 tys. oświadczeń na 206 410 uprawnionych do ubiegania się o płatności bezpośrednie. Osoby starsze lub nieposiadające internetu mogą skorzystać z pomocy doradców. Taką pomoc można uzyskać w biurach powiatowych ARiMR, gdzie są przygotowane specjalne stanowiska komputerowe na których można wypełnić wniosek - poinformowała dyrektor oddziału mazowieckiego ARiMR Beata Kalinowska.