Termin składania oświadczeń upływa 14 marca - przypomniał rzecznik prasowy ARiMR Paweł Mucha i zaapelował, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę.

W tym roku, po raz drugi, polscy rolnicy będą składali wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 obowiązkowo przez internet. I podobnie jak rok temu, właściciele małych gospodarstw zamiast elektronicznego wniosku mogą złożyć oświadczenie. Taki dokument w formie papierowej trzeba dostarczyć do biura powiatowego ARiMR, a dane w nim zawarte do systemu elektronicznego wprowadzą pracownicy Agencji.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha oraz potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 r.

ARiMR informuje, że wnioski o przyznanie dopłat na rok 2019 w aplikacji eWniosekPlus będzie można składać od 15 marca 2019 r. Zmiany do wniosku wysłane w aplikacji eWniosekPlus przed tą datą nie będą brane pod uwagę.

W ubiegłym roku z możliwości złożenia oświadczeń w formie papierowej skorzystało ok. 431 tys. rolników. Z kolei blisko 900 tys. rolników przesłało do Agencji wnioski o dopłaty drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus - poinformowała Agencja.

O dopłaty bezpośrednie w 2018 r. wnioskowało ok. 1 mln 330 tys. rolników. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł.