Jak poinformowała Barbara Tyszka z Lokalnej Grupy Działania "Brama Mazurskiej Krainy", nabór wniosków o dofinansowanie tzw. małych projektów rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 9 września. Jest to ostatni w tej części regionu tegoroczny konkurs, ogłoszony w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania, bo wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i gminy czy stowarzyszenia, które działają w powiecie nidzickim, działdowskim lub szczycieńskim.

Mogą one uzyskać środki na różne formy działalności, pod warunkiem, że będzie ona zgodna z lokalną strategią rozwoju. Na jeden projekt można uzyskać maksymalnie 50 tys. zł, a refundacja może sięgać do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Pieniądze mogą być przeznaczone na rozpoczęcie działalności turystycznej, dostosowanie kwater do potrzeb agroturystyki, wytyczanie nowych tras turystycznych i znakowanie istniejących, utworzenie punktów sprzedaży wyrobów rękodzielniczych, organizacje lokalnych festynów i innych imprez rekreacyjnych, czy wydawnictwa promocyjne.

Istniejąca od 2006 r. Lokalna Grupa Działania "Brama Mazurskiej Krainy" zrzesza blisko 60 organizacji pozarządowych, lokalnych samorządów i instytucji biznesowych. Obejmuje działaniem gminy: Działdowo, Dźwierzuty, Iłowo-Osada, Janowo, Janowiec Kościelny, Jedwabno, Kozłowo, Nidzica, Pasym, Płośnica, Rozogi, Szczytno, Świętajno i Wielbark.

Lokalne Grupy Działania to stowarzyszenia lub fundacje, skupiające przedstawicieli lokalnych społeczności i realizujące lokalne strategie rozwoju. Określają one kierunki rozwoju danego obszaru oraz rodzaje projektów, które powinny być dofinansowane z UE.