Co prawda wiemy już, że zaliczek nie będzie, ale może właśnie dzięki temu rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie terminowo. Już za dwa dni rolnicy gospodarujący na terenach górskich i ONW z 750 tys. gospodarstw dostaną łącznie około 1,3 mld zł. Jak zapewniało nas jeszcze kilka dni temu biuro prasowe ARiMR działania podjęte przez Agencję zmierzają do tego, aby jak najsprawniej i jak najszybciej wypłacić rolnikom płatności bezpośrednie. Dlatego zakładamy, że jeszcze w grudniu płatności te otrzyma około 70 proc. uprawnionych rolników. Pozostali otrzymają dopłaty bezpośrednie w późniejszym terminie, a ARiMR dołoży wszelkich starań, aby był on możliwie najkrótszy.

Liczby podane na stronie internetowej agencji płatniczej wyglądają optymistycznie. Agencja donosi, że obsługuje ponad 1,395 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2009 rok. Wszystkie wnioski przeszły kontrolę kompletności, a do 7 października br. dodatkowo ponad 1,371 mln wniosków, czyli 98,33% obsługiwanych, zostało zatwierdzonych podczas kontroli administracyjnej.

Na pomoc w ramach systemu wsparcia bezpośredniego za 2009 rok, będzie miała około 3 miliardów euro, w tym około 2 mld euro z budżetu UE i około 1 mld euro z budżetu krajowego. Polscy rolnicy dostaną wyższe niż w ubiegłym roku dopłaty bezpośrednie - Europejski Bank Centralny podał 30 września kurs wymiany: 4,2295 zł za euro.

Źródło: ARiMR/ farmer.pl