Do tej pory w ramach unijnego wsparcia ponad 8 tys. rolników zalesiło blisko 25 tys. ha gruntów. Pan Leszek Zapart z Mniszkowa przez 20 lat będzie otrzymywał tak zwaną premię zalesieniową. Ale aby dostać wsparcie należy złożyć odpowiednie dokumenty w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - Jeżeli chodzi o premię zalesieniową i premię pielęgnacyjną, to rolnicy mogą składać wnioski kontynuacyjne w chwili obecnej i będą przyjmowane jeszcze przez półtora miesiąca.

Nowe lasy rolnicy będą mogli sadzić dopiero w przyszłym roku, ale wniosek trzeba będzie złożyć wcześniej.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Związane to jest z przygotowaniem planów leśnych, współpracą z nadleśnictwami, czyli bez względu na termin zatwierdzania będzie zalesianie uruchomione w sierpniu.

Rolnicy muszą być jednak przygotowani na pewne zmiany. Wsparcie na zalesienie hektara gruntów rolnych będzie wynosiło od 4600 zł do blisko 9 tys. Premia pielęgnacyjna to od prawie 1000 do ponad 2 tysi. zł na ha wypłacane przez 5 lat. A premia zalesieniowa czyli 1600 zł na hektar będzie wypłacana przez 15 lat.

ZALESIANIE GRUNTÓW ROLNYCH planowane stawki dopłat
wsparcie na zalesianie 4600-8900
premia pielęgnacyjna 980 – 2070 zł/ha
premia zalesieniowa 1600 zł/haSą to stawki nieco wyższe niż w starym programie, ale za to dojdą dodatkowe koszty związane ze złożeniem wniosku. Oprócz wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium do takiego planu potrzebne będą także dokumenty wydawane przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

W przypadku gdy grunt przewidziany do zalesiania położony jest w rezerwacie przyrody lub parku krajobrazowym niezbędna będzie opinia wojewódzkiego konserwatora przyrody. Prawdopodobnie nie można będzie zalesiać gruntów na obszarze Natura 2000. Rolnicy, którzy planują skorzystać z tego programu już teraz powinni zgłaszać się do nadleśnictw.

- Rolnicy, którzy będą dokonywali zalesiania będą to robili na podstawie planu zalesieniowego sporządzonego przez nadleśnictwa i oczywiście na podstawie tego planu będą zamawiali sobie sadzonki – dodaje Iwański.

W przyszłym roku zostanie uruchomiony drugi schemat zalesiania, będzie dotyczył gruntów innych niż orne.

Źródło: Agrobiznes