Do tej pory zebrano ponad 900 tys. wniosków. A to oznacza, że do 15 maja jeszcze blisko pół miliona rolników powinno odwiedzić powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji.

W oddziałach powiatowych Agencji Restrukturyzacji pełna mobilizacja. Od kilku dni pracownicy nie narzekają na brak zajęć tak jak tu w Żyrardowie. Podobnych pytań jest dużo, bo, mimo że rolnicy składają dokumenty już po raz trzeci to za każdym razem formularze są nieco inne. W ub. r. po raz pierwszy rolnicy wypełniali tak zwane załączniki graficzne, a teraz doszły dodatkowe płatności - zwierzęce i energetyczne.

Andrzej Tomaszewski, ARiMR Żyrardów: - Jeżeli chodzi o płatności zwierzęce, to płatność na trawy na gruntach ornych lub pastwiska trwałe jest bardzo prosta natomiast ci wszyscy, którzy nie mają zwierząt borykają się z problemem czy wpisać JPO czy UPO.
Ale to nie jedyny problem. - Odnośnie dopłat specjalnych z terenów, gdzie są niekorzystne warunki, gdzie jest słaba ziemia, czy muszę go zaznaczyć w tym roku, czy nie muszę, mam nadzieję że uzyskam tę informację – mówi Mariusz Kałęcki Żyrardów.

Większość rolników jednak radzi sobie z wypełnieniem dokumentów. Ci, którzy mają z tym jakiś kłopot ,mogą zawsze zwrócić się o pomoc do izb rolniczych lub ośrodków doradztwa.

Są też takie przypadki, że rolnicy nie złożyli dokumentów, bo jeszcze nie dotarły do nich częściowo wypełnione wnioski oraz mapki. Co w takiej sytuacji mogą zrobić?

Andrzej Tomaszewski: - Bardzo proszę, żeby jak najszybciej zgłosił się do każdego biura ARiMR w Polsce, to w ciągu kilku chwil otrzyma ów załącznik i wniosek.

Aby ułatwić składanie wniosków, biura powiatowe są czynne do późnych godzin wieczornych. Dokumenty można też przesyłać pocztą.

Źródło: Agrobiznes