PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dla kogo dopłaty i ubezpieczenie w KRUS od 2023 r.?

Dla kogo dopłaty i ubezpieczenie w KRUS od 2023 r.?
Aktywny rolnik - to definicja ciągle nieznana. fot. farmer.pl

Trzy lata zajęły Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej, a potem Radzie Unii Europejskiej prace nad nową Wspólną Politykę Rolną na lata 2022 – 2027.  Uzyskała ona ostateczną akceptację Parlamentu Europejskiego 23 listopada br. W Polsce ciągle trwają prace nad definicją aktywnego rolnika, która będzie kluczowa do wskazania tych, którzy w nowej perspektywie finansowej będą pobierali płatności bezpośrednie. Do rozstrzygnięcia pozostaje także kwestia przynależności takich osób do KRUS.  Kto wobec tego będzie mógł ubezpieczać się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i korzystać z przywilejów, jakie niesie ze sobą obecność w rolniczym systemie ubezpieczeń? • Na te kwestie zwraca uwagę Jarosław Kalinowski, poseł do Europarlamentu. Mimo tego, że prace nad nową polityką rolną trwają od trzech, a Parlament Europejski dał jej ostateczną akceptację nadal nie wiele wiadomo w powyższych kwestiach.
 • Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa przyznaje, że trwają prace nad definicją aktywnego rolnika i uszczelnieniem systemu rolniczych ubezpieczeń.
 • Rolnicy pytali wicepremiera o te sprawy na spotkaniu z nim, które miało miejsce 22 listopada br. w Pułtusku. – Bierzesz dopłaty, a nie uprawiasz ziemi, robisz to nielegalnie – przyznał Henryk Kowalczyk, dodają że obecnie nikt tego prawa nie egzekwuje.

W przededniu wejścia w życie nowej Wspólnej Polityki Rolnej nadal nie wiadomo jak będzie wyglądał w Polsce system płatności bezpośrednich i w jaki sposób będzie on powiązany z systemem ubezpieczeń rolniczych.

Posłowie Parlamentu Europejskiego w głosowaniu, które miało miejsce w Strasburgu 23 listopada br. przyjęli politykę rolną UE do 2027 r. To oznacza, że nie ma od niej odwrotu, a rolnictwo będzie realizowało cele Europejskiego Zielonego Ładu.

Głosowanie poprzedziła debata parlamentarna. Tego dnia jeden z najbardziej krytycznych głosów nie na temat nowej WPR, ale Krajowego Planu Strategicznego, który implementuje nową WPR do krajowych realiów padły z ust Jarosława Kalinowskiego. Uważa on, że nasz krajowy plan nie jest doskonały, co więcej nadal nie wiadomo, kto będzie uprawniony do pobierania dopłat bezpośrednich?

Środki finansowe Wspólnej Polityki Rolnej są podzielone na dwa filary, o czym wiedzą rolnicy. Drugi filar to obecne działania PROW. W nowej polityce co najmniej 35% środków finansowych w nim zapisanych będzie wydawanych na realizację celów środowiskowych.  

– To jeszcze nic strasznego – mówi Jarosław Kalinowski. Poseł do parlamentu zwraca uwagę na konstrukcję pierwszego filara nowej polityki rolnej, czyli na tę część, w której obecnie ulokowane są pieniądze na płatności bezpośrednie. – Co najmniej 25% pieniędzy z tej koperty finansowej będzie musiało być wydanych na ekoschmety – mówi. Rolnicy, którzy będą je realizowali, otrzymają za to premię, a ta premia wyniesie 30% płatności bezpośrednich. – Dlatego płatność podstawowa będzie pomniejszona w nowym WPR i wyniesie 117 euro, jeśli rolnicy będą wprowadzać w życie wspomniane schematy otrzymają wtedy dopłaty w wysokości 180 euro – przyznaje poseł.

Jarosław Kalinowski przyznaje, że bardzo niebezpieczna dla wypłacania dopłat bezpośrednich w Polsce jest kwestia definicji aktywnego rolnika. Wg niego podmiotem polityki rolnej powinni być ci, którzy orzą i sieją, czyli faktycznie pracują na roli. Tymczasem, poseł zwraca uwagę na fakt, że 80% podmiotów, które dziś otrzymują dopłaty nie prowadzą działalności rolniczej, a uprawiane grunty, około 50% z nich, zostały przekazane do produkcji na podstawie bezumownych dzierżaw. Oznacza to, że tych producentów omijają dopłaty, bo pobierają je ci, którzy nie parają się pracą w rolnictwie. To rodzi ogromne niebezpieczeństwo dla wypłaty płatności w nowym okresie programowania WPR, czyli w latach 2023 – 2027. – W jaki sposób wobec tego będą realizowane ekoschematy – dopytuje poseł – kto będzie pobierał dopłaty?

Jarosław Kalinowski chodzi za tą sprawą od kilku lat. Pokłada nadzieje w wicepremierze Henryku Kowalczyku, który stwierdził, że ci, którzy nie uprawiają ziemi, a biorą dopłaty robią to niezgodnie z prawem. – Trzeba upodmiotowić tych, którzy uprawiają ziemię – mówi Kalinowski – i pozwolić na pozostanie w systemie tym, którzy dotychczas pobierali płatności.

Poseł mówi, że ma gotowe rozwiązania prawne, które można wdrożyć do życia i oczekuje w tej sprawie zdecydowanego działania ze strony rządzących.

 

– Powszechnym zjawiskiem jest branie dopłat przez tych, którzy nie uprawiają gruntów, a to jest nielegalne – mówił Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku, które odbyło się 22 listopada br. – Ten, który jest właścicielem gruntów, a ich nie uprawia wyłudza dopłaty – przyznał wicepremier.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami prawnymi i definicją aktywnego rolnika – powiedział Henryk Kowalczyk. Robi to po to – co przyznał – żeby uszczelnić system przed tymi, którzy mają hektar czy półtora gruntów rolnych i wchodzą w ten sposób do KRUS. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (65)

 • brzoza 2021-12-02 23:35:00
  Nie dajcie się zrobić Kalinowskiemu w jajo . Najlepiej karierę polityczną zrobić na tym co ludzi boli czyli zazdrości i nienawiści. Mo on w gdzieś rolnika byleby posadę zdobyć. Zamiast ogarniać problemy faktyczne skłóca i na tym korzysta. Rolnik na 8 ha piachów narobi się jak osioł miał świnie , krowy , kury kosił u siebie i sąsiadowi . Krowy mu wykończyli kafelkami i płytą gnojową , świnie ASF a teraz kanalie powiedzą że nie jest rolnikiem bo mają chrapkę na jego ziemie i jest głupi bo głosuje na PIS .
 • bezrobotny bez ziemi, emerytury po 47 latach pracy w gospodarstwie 2021-12-02 17:12:11
  Składek żadnych nie płacę a ubezpieczenie zdrowotne przysługuje zgodnie z ustawą.
 • luks 2021-11-26 20:17:30
  A co z nad placonymi składkami KRUS ja juz płacę ponad 30 lat a nie mam wieku emerytalnego czy dostanę wiekszą emeryturę
  • taka prawda 2021-11-26 21:00:15
   Łopatom po głowie. To nie ZUS gdzie emerytura zalezy od płaconych składek. KRUS to dziki zachód tu sprawiedliwości niema i nie będzie.
  • panie 2021-11-27 16:47:36
   zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu rolników - większej emerytury nie będziesz Pan miał i basta , ponad 25 obowiązkowych -lata składkowe . Zawsze te 1000 zł netto/ na m-c po osiągnięciu /skończeniu 65 lat życia o ile Pan dożyje - wpadnie . O ile mogę doradzić : wydzierżawić te pole , zarejestrować się jako bezrobotny / świadczenia nie przysługują / i czekać skończenia 65 lat a na m-c przed złożyć wniosek o świadczenie emerytalne ... Po przyznaniu tych 1000 zł - czas na podróż dookoła świata , pod palmy na W-py Bahama lub inne przyjemności .... powodzenia .
   • Bezrobotny z ziemią 2021-12-02 16:34:58
    Posiadając wyżej niż 2 h przeliczeniowych nie można się zarejestrować w urzędzie. Dostałem od ojca 4.20 razem z siostrą po 1/2 udziału byłem w tym czasie zarejestrowany w urzędzie pracy ziemia jest w dzierżawie notarialnie przeliczeniowych 5.7h i zostałem wyrejestrowany z urzędu krus placic nie mogę mam kłopot że zdrowiem i ubezpieczenia brak
 • Lewar 2021-11-26 17:46:37
  Prosta sprawa minimum 150 000 złotych dochodu z Rolniczej działalności rocznie wystarczy pit I już wiadomo kto chłop a kto parobek a kto hadziaj
  • Timi 2021-11-26 18:25:08
   Taki mechanizm jest w USA i tram jest 100 tyś dolarów. U nas mogło by być 100 tyś zł.
  • Cwaniaczek 2021-11-26 19:13:31
   150tys na moich 15ha 5klasy? Nierealne. A przeciez jestem rolnikiem i mam gospodarstwo o ppwierzchni 1.5raza wieksze od sredniej krajowej.
 • Cwaniaczek 2021-11-26 17:08:36
  Taka sytuacja. Mam kawalek ziemi. Nie mam zadnej maszyny, nie kupuje nawozu, nasion opryskow nic. Obrabia mi to znajomy od siewu po zbior i wywozke na skup. za kazdy zabieg ma zaplacone. Z tym ze ja DECYDUJE co i kiedy sieje ile czego, prowadze tez stosowna dokumentacje zgodnie z wymaganiami ARIMR. I co Panowie kto ma brac doplaty? W tej sytuacji? Biore ja a przeciez nie uprawiam😂 szach mat. Jesli twierdzicie ze ja no to zobaczycie jak beda sie tlumaczyc wlasciciele co oddali w dzierzawe a biora doplaty. Tak samo jak ja😂
  • Bartek 2021-11-26 22:04:12
   Nie masz racji. W Twoim przypadku zlecasz wszystkie zabiegi i czynności jako usługi i każdy rolnik ma do tego prawo. Ale z tego co piszesz, koszty za środki produkcji i przychody ze sprzedaży płodów rolnych są na ciebie. A zatem ty jesteś rolnikiem. Większość tych, co oddała parę ha w nieformalne dzierżawy, nie ma żadnych przychodów z ziemi oprócz dopłat, bo zboże jest sprzedawane przez tego, który wział "dzierżawę" i uprawia pole. Proste jest zatem rozróżnienie.
   • Cwaniaczek 2021-11-27 09:08:40
    Rozroznienie niby jest proste mnie jako rolnika od fikcyjnego ale fikcyjnemu do mnie brakuje w tej sytuacji jedynie faktury za sprzedaz. A z tym to problemu nie bedzie mial zadnego.
  • Staszek 2022-01-02 00:44:22
   Problem będzie wtedy gdy nasz przymusza do udokumentowania każdego rodzaju zabiegu agrotechnicznego na "swoim polu". Może to być np przez aplikację ARiMR z lokalizacja zdjęcia. Aplikację już można pobrać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.234.244.170
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.