Wypłata dotacji obszarowych rozpoczęła się zgodnie z prawem 1 grudnia ubiegłego roku. Jeszcze w tym samym miesiącu udało się wypłacić pieniądze dla blisko połowy rolników. Ale niektórzy w to powątpiewają, bo jak mówią na terenie ich gminy jeszcze nikt pieniędzy nie dostał.

Innego zdania są rolnicy z Małopolski. - Z tych sygnałów, które docierają do mnie od rolników rzeczywiście dopłaty bezpośrednie docierają na bieżąco, nie ma problemów i nie ma opóźnień. – mówi Roman Kotowicz z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy, którzy na początku grudnia dostali płatności obszarowe nie mieli problemu z ich zagospodarowaniem.

Zapasy oleju napędowego a także innych środków do produkcji chcieliby zrobić wszyscy rolnicy, bo obawiają się podwyżek cen. Niestety wypłata pieniędzy musi trochę potrwać. Na pewno później trafią one do tych rolników, u których były przeprowadzane kontrole na miejscu. W cierpliwość muszą uzbroić się także producenci buraków cukrowych. Po raz pierwszy dostaną oni bowiem dodatkowe dotacje.

Grzegorz Spychalski ARiMR: - Musieliśmy to dodatkowo do systemu niejako wprowadzić. Rolnicy płatności z tytułu cukru otrzymają prawdopodobnie pod koniec stycznia.

Agencja restrukturyzacji jest dobrej myśli. Zdecydowana większość rolników powinna dostać dopłaty najpóźniej do połowy marca.

- Jest to wyjątkowy rok dla Agencji, która właściwie jest w stanie w ciągu najbliższych półtora miesiąca zrealizować wszystkie płatności, które wynikają z całej kampanii obszarowej na 2006 rok. – mówi Spychalski.

Wszystkie to znaczy te, które nie wymagają dodatkowych wyjaśnień ze strony rolników. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji wypłaciła prawie 4 miliardy dopłat obszarowych.

Źródło: TVP/ Redakcja Rolna