Ministerstwo Rolnictwa potwierdza fakt planowania wprowadzenia dopłat do produkcji konopi włóknistych, ale przypomina, że wysokość płatności będzie zależna od zainteresowania rolników, gdyż koperta przeznaczona na ten cel jest ograniczona.

„Zgodnie z decyzją notyfikowaną do Komisji Europejskiej, jednym z instrumentów, które będą stosowane w Polsce od 2015 r. w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, jest płatność do konopi włóknistych – wyjaśnia ministerstwo. - Szacuje się, że stawka tej płatności wyniesie ok. 200 euro/ha. Rzeczywista stawka będzie wynikiem podzielenia ustalonej kwoty środków przeznaczonych na tę płatność (ok. 93 tys. euro w 2015 r.) przez powierzchnię kwalifikującą się do tego  wsparcia w danym roku. Jednocześnie należy podkreślić, że płatność ta będzie przyznawana jedynie do obszarów obsiewanych odmianami konopi zawierającymi maksymalnie 0,2 proc. tetrahydrokanabinolu (THC).

Szczegółowe zasady funkcjonowania w Polsce zreformowanego systemu płatności bezpośrednich zostaną określone w legislacji krajowej (obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem stosownych aktów prawnych).”