Dwa dni temu Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa poinformował, że Komisja Europejska nie zgodziła się na dopłaty do nawozów, w formie proponowanej przez rząd: 

Dziś okazuje się jednak, że tak nie jest.

– Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, KE nigdy nie odrzuciła polskiego wniosku o możliwość zastosowania dopłat do nawozów – stwierdził na konferencji prasowej Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

W jego ocenie, Polska została jedynie poproszona o jego modyfikację tak, aby odpowiadał obowiązującym obecnie ramom prawnym określonym w ostatnich dniach przez Komisję, czyli w oparciu o przyjętą przez UE tzw. pomoc wojenną.

Wniosek Polski oparto natomiast na środkach pomocy covidovej, był bowiem opracowany dużo wcześniej, niż KE ogłosiła wspomnianą pomoc wojenną (czyli 23 marca br.)

Jak stwierdził też Wojciechowski, polski rząd złożył w KE już zmodyfikowany wniosek ws. dopłat do nawozów.

– Jestem pewien, że decyzja - bo nie mogę tego w tym momencie ogłosić, bo sprawą zajmuje się inna dyrekcja, inny komisarz, pani komisarz odpowiedzialnej za politykę konkurencji - ale wszystko wskazuje, że w najbliższych dniach ta decyzja zapadnie. Polski wniosek zostanie uwzględniony i pomoc dla rolników będzie mogła być udzielana - podkreślił na konferencji komisarz Wojciechowski.

Pieniądze na dopłaty do nawozów mają pochodzić z tzw. tymczasowych ram kryzysowych przyjętych przez UE 23 marca br., w ramach których możliwa jest krajowa pomoc publiczna dla rolników w wysokości do 35 tys. euro na jedno gospodarstwo.

Jak poinformował na konferencji Henryk Kowalczyk, prawdopodobnie zostanie utrzymana, przyjęta wcześniej data, od której rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc - czyli wrzesień 2021 r. 

Przypomnijmy, przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenie zakłada, że pomoc będzie polegała na dopłacie do zakupu nawozów nabytych od 1 września 2021 r. do 16 maja br. Dotacja będzie wynosiła do 250 zł/ha łąk i pastwisk na gruntach ornych z wyłączeniem obszarów, na które rolnicy otrzymują płatności rolno-środowiskowe tam, gdzie obowiązuje zakaz nawożenia; na pozostałe użytki rolne dotacja będzie wynosiła do 500 zł/ha. Dopłata będzie przysługiwała do 50 ha.