Do tej pory 90 proc. rolników dostało dopłaty bezpośrednie za 2006 rok. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że na wypłatę wszystkich środków Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca. Wielu rolników już dawno zdążyło wydać otrzymane dotacje.

Rolnicy nie ukrywają, że im wcześniej dostaną dotacje tym lepiej. A to, dlatego, że ceny środków do produkcji cały czas rosną. Podejrzewają nawet, że podwyżki nie zawsze wynikają ze wzrostu kosztów wytwarzania nawozów, czy środków ochrony roślin.

Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że z wypłatą prawie wszystkich środków zdąży przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. W ostatniej kolejności dopłaty dostaną ci rolnicy, u których były przeprowadzone kontrole na miejscu. Wynika to z bardzo skomplikowanej procedury sprawdzania dokumentów.

Radosław Iwański po rzecznik prasowy ARiMR: - Wszyscy, którzy podlegali kontroli na miejsc i protokoły zostały zaakceptowane przez biura prasowe to na pewno te płatności zostaną wypłacone do połowy marca

Wtedy też Agencja zamierza zakończyć wypłatę dotacji. Nie oznacza to jednak, że pieniądze trafią do wszystkich rolników. Bo tam gdzie wystąpiły jakieś komplikacje wypłata może nastąpić dużo później.

- To są te sprawy gdzie zmarła osoba, która występowała o płatności, czy takie przypadki gdzie o płatności złożyły dwie osoby na te sama działkę. – dodaje Iwański.

Na wyjaśnienie spraw spornych Agencja ma, jeżeli zajdzie taka potrzeba, nawet do czerwca 2009 roku.

Źródło: Agrobiznes