Obecny konkurs na odnawialne źródła energii jest ostatnim tego typu w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Jak powiedziała w poniedziałek Urszula Mirończuk z Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, w konkursie do podziału jest 56,6 mln zł. Uczestnicy konkursu złożyli projekty, w których łączna kwota unijnego dofinansowania sięga 127,7 mln zł, przy pełnej wartości inwestycji przekraczającej 261 mln zł.

Dodała, że trwa ocena formalna i merytoryczna wniosków. Po jej zakończeniu mają być podpisane umowy. Według Mirończuk, odbędzie się to w pierwszym kwartale 2012 roku.

Projekty zgłoszone do konkursów zarówno przez firmy prywatne (tych jest większość), jak i samorządy, szpitale i spółki komunalne, dotyczą m.in. budowy biogazowni, elektrowni wodnych oraz wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.

O szczegółach urzędnicy nie chcą mówić, wiadomo tylko, że najdroższy projekt jest wart ponad 12 mln zł.

W dotychczasowych konkursach na odnawialną energię w województwie podlaskim zostało wykorzystanych blisko 20 mln zł unijnego dofinansowania.
Wybrane do realizacji projekty, to m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie pod kątem wykorzystania biomasy w miejskiej ciepłowni, prywatna elektrownia wiatrowa na Suwalszczyźnie oraz inwestycja w solary i kotłownię na biomasę w szpitalu powiatowym w Bielsku Podlaskim.