Sasin w TVP1 poinformował, że w tym momencie kończy się proces szacowania strat związanych z tegoroczną suszą. - Dzisiaj będzie informacja (o tym), jaka tak naprawdę jest skala niezbędnej pomocy ze strony państwa - zapowiedział minister. Jak dodał, skala tej pomocy "na pewno będzie duża - idąca w setki milionów złotych".

Szef KSRM zapowiedział również, że na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty zostanie rządowy program walki z suszą, "gdzie będą dokładnie już wskazane sumy, jakie będą potrzebne i w jaki sposób będzie można te odszkodowania uzyskać".

Jak podkreślił minister, choć pomoc dla rolników będzie stanowiła duży wydatek dla budżetu, "jest to akurat tego typu wydatek, który budżet bezdyskusyjnie musi ponieść".

- Zawsze w czasie klęsk żywiołowych państwo musi pomagać. My również będziemy pomagać - w takim zakresie, w jakim to jest potrzebne. Tutaj nie będzie żadnych ograniczeń, tutaj nie będzie jakiegoś szukania oszczędności - stwierdził Jacek Sasin.

Obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.