Promowana ma być przede wszystkim produkcja nasion oleistych i roślin strączkowych. Ponadto część pieniędzy ma zostać przeznaczona na wnioski z pierwszej rundy finansowania, które zostały wstępnie odrzucone. Według ministerstwa rozważa się także ponowne zwiększenie finansowania w drugiej połowie roku.

Minister Julien Denormandie powiedział, że wspieranie producentów w ich inwestycjach jest priorytetem w programie bodźców gospodarczych. Białka roślinne są ważnym składnikiem niezależności żywieniowej. Plan białkowy rządu francuskiego przewiduje do 2030 roku podwojenie powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych do około 2 milionów hektarów, czyli 8 proc. powierzchni uprawnej.

Obecnie ponad 120 mln euro zostanie udostępnione celem jest zmniejszenia zależności od importu białka, zwłaszcza soi oraz zapewnienia większej ilości pasz białkowych, a także roślin bobowatych do celów konsumpcyjnych.

Pierwsza edycja pomocy inwestycyjnej na promocję upraw roślin wysokobiałkowych w wysokości 20 mln euro cieszyła się dużym zainteresowaniem i była trzykrotnie mniejsza niż zgłoszone zapotrzebowanie.