PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Gdzie zgłaszać się w sprawie wapnowania?

Gdzie zgłaszać się w sprawie wapnowania? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 14-06-2019 10:44

Tagi:

Rolnicy powinni zgłaszać się do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej – wskazuje minister środowiska.Wczoraj w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił taką informację:

- Wznawiamy program przeciwdziałania degradacji gleb przez wapnowanie. W tym programie przewidujemy wykorzystanie alokacji środków na poziomie 300 mln zł. Przewidujemy dotowanie zakupu wapna w wysokości 300 zł do tony czystego składnika, jeśli gospodarstwa wynoszą do 25 ha. Tu robimy gradację, więc jeśli gospodarstwa są w przedziale 25–50 ha, to dotujemy 200 zł do tony czystego składnika, a dla gospodarstw w przedziale 50–75 ha – 100 zł do tony czystego składnika wapna. Natomiast w gospodarstwach powyżej 75 ha już takiego dofinansowania nie przewidujemy. Gradację wzięliśmy pod uwagę z tego powodu, że właśnie w małych gospodarstwach najczęściej występuje degradacja gleb, a najmniej stosowane jest wapnowanie. Realizatorem tego programu będą wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale oczywiście organem współpracującym będzie Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza. I tak naprawdę rolnicy powinni zgłaszać się do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, aby, po pierwsze, uzyskać badanie gleby pod względem kwasowości, po drugie, uzyskać zalecenie co do stosowania potrzeb nawozowych oraz zakupić ten nawóz wapniowy, aby go rozsiać, a później wystąpić o refundację do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska za pośrednictwem Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Mam nadzieję, że przez kilka lat, cyklicznie uda nam się zlikwidować problem nadkwasowości gleb.

Poseł Kazimierz Plocke pytał, odnosząc się do 300 mln zł zarezerwowanych na ten cel:

- Rozumiem, że to są środki zarezerwowane przez narodowy fundusz i one będą rozdysponowane w formule de minimis. Natomiast chciałem przypomnieć, że formuła de minimis w zakresie rolnictwa to 250 mln euro, więc ok. 1 mld zł będzie do dyspozycji w tej formule na 3 lata. Wiemy też, że te środki generalnie są już na wyczerpaniu, w związku z tym chciałbym też mieć jasność i pewność, że ten program w roku 2020 i w latach kolejnych będzie kontynuowany. Będziemy oczywiście wspierać jako opozycja ten ważny dla rolników projekt.

Poseł pytał też:

- Jeżeli jest realizowany cel środowiskowy, to dlaczego pomoc finansowa jest tylko dla tych gospodarstw, które mieszczą się w formule od 1 ha do 75 ha?

Z kolei poseł Anna Kwiecień zgłosiła następującą wątpliwość:

- Czy kwalifikowalność kosztów od 1 czerwca 2019 r. dotyczy daty wystawienia faktury, daty sprzedaży czy daty dostawy wapna do rolnika? Chodzi o to, że np. rolnik zamówił wapno, jest ono u niego na polu składowane do żniw, ale fakturę chce mieć wystawioną z chwilą wysiewu. Czy taka sytuacja może zaistnieć? (…) Co obejmuje koszty kwalifikowalne? Czy sam zakup środków czy też transport i wysiew? Jeśli nie to, czy w przyszłości rolnicy mogą liczyć, że te koszty zostaną ujęte? A jeśli nie, to dlaczego? Kiedy powinny zostać wykonane badania odczynu gleby, bo o to też pytają, i jak długo ważne są te badania: rok czy 2 lata, czy może dłużej? Co należy rozumieć przez areał gospodarstwa, czy własne grunty czy też np. grunty uprawiane przez rolnika w danym roku, bez względu na tytuł prawny do nich?

- Czy stacje chemiczno-rolnicze zostały już zobowiązane do przeprowadzania w ramach tego programu badania gleb pod kątem zapotrzebowania na wapno? Czy mogą zgłaszać się już rolnicy i czy mogą występować zbiorowo? Bo najlepiej gdyby gmina to skoordynowała, na co nie zawsze możemy liczyć. Czy np. radni z danej wsi mogą tworzyć listy chętnych rolników i z nimi udawać się do stacji, żeby rolnicy indywidualnie nie dokonywali wędrówek? - pytała poseł Gabriela Masłowska.

Odpowiedź ministra Kowalczyka jest następująca:

- Więc jeśli chodzi o program wapnowania, czyli regeneracji gleb – to jest, podkreślam jeszcze raz, program regeneracji gleb poprzez wapnowanie – koszty kwalifikowane zaliczane od 1 czerwca oznaczają fakturę. Koszt, faktura jest kosztem kwalifikowanym. A więc bez względu na to, kiedy to zostanie zakupione, faktura po 1 czerwca. Jeśli chodzi o to, na co są te pieniądze, jakie są koszty kwalifikowane, koszty zakupu tego środka nawozowego, transport, jak również wysiew należą do rolnika. To jest pomoc, a nie sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Dlaczego tylko do 75 ha? Niektórzy mówią, że… Choćby dlatego, że – tak jak pan poseł Plocke, który prawie że sobie odpowiedział na to pytanie, mówiąc o limicie de minimis, jeśli chodzi o rolnictwo – rzeczywiście to jest problem, żeby tego limitu nie przekroczyć. Wobec tego 300 mln. Natomiast jeśli się to zsumuje, bo to będzie program cykliczny czy też kontynuowany, program przewidziany na lata 2019–2023, to rzeczywiście jeśli każdego roku byśmy tak wyszli, to do limitu de minimis dojdziemy. Wobec tego nie wszyscy, nie cały obszar, nie wszystkie użytki rolne da się w ten sposób wspomóc, wobec czego wybraliśmy wsparcie dla mniejszych gospodarstw, które mają bardziej zdegradowane gleby niż duże gospodarstwa, czyli powyżej 75 ha, gdzie tam o tym wapnowaniu pamięta się częściej. Stąd m.in. taki podział. I szczegóły. Stacja chemiczno-rolnicza. Oczywiście gminy mogą pomóc organizacyjnie – tu od gmin nie wymaga się żadnej pomocy finansowej – czyli chodzi o skoordynowanie kontaktu rolników z pracownikiem terenowym stacji chemiczno-rolniczej, który, po pierwsze, jeśli zajdzie taka potrzeba, to zrobi badanie gleby – badanie gleby jest ważne ok. 2 lat, więc jeśli były te wcześniejsze badania, mogą być uznawane – i wyda zalecenia nawozowe. I na podstawie tego zalecenia nawozowego można kupić nawóz, wysiać i złożyć wniosek o refundację kosztów zakupu.

Już 7 listopada w Warszawie jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu. Szerokie grono znamienitych gości i dziesiątki sesji, w których poruszamy aktualne i ważne dla rolników tematy. Zarejestruj się teraz!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • M.C 2019-06-16 14:47:30
  Trzy Pokolenia Ty już tak nie płacz o te wapnowanie bo małym gospodarstwom nic sie nie należy nawet dopłaty sa mniejsze a dla was wszystko jest to tego nie widzisz i nie płaczesz żeby było sprawiedliwie i po równo wszystkim
 • URSZULA 2019-06-14 19:20:05
  Na stronie www.schr.gov. pl znajdują się informacje dotyczące dotacji. Rolnicy powinni zgłosić się do najbliższej okręgowej stacji . Jeżeli mają aktualne badania od 01.01.2017 mogą zakupić zalecaną dawkę wapna koszt 2.13zł za 1 próbkę. Jeżeli nie mają badań należy je wykonać oraz zlecić wycenę zalecanej dawki wapna. Po zakupie wapna . Na fakturze musi być podany rodzaj wapna zgodnie z ustawą oraz % CaO w czystym składniku. Należy zgłosić się do stacji wypełnić wniosek o dotację. Dotacja dotyczy pól o pH<=5,5. Stacja wypełniony poprawnie wniosek prześle do wskazanego funduszu
 • Miki2 2019-06-14 18:36:43
  Ja mam niskie pH to dostanę. Zwyczajnie na to zasłużyłem.
 • Adi 2019-06-14 15:09:37
  Niech ktoś odpowie czy na dostarczone wapno muszą być wystawione 2 faktury jedna za zakup samo wapno a druga za transport bo minister informował że nie będzie dopłaty do transportu i rozsiana.
  • Radosław 2019-06-14 16:12:47
   Dopłata jest do czyztego skladnika wapnanie ważne ile zaplacisz za wapno ,liczy się ile czystego skladnika wysiejesz na polu.
  • nika 2019-06-14 16:58:58
   a masz transport na fakturze? Czy same wapno?
   • Nikt 2019-06-14 17:46:10
    Zalożmy ze tylko wapno a transport własny. Przyczepa i ciągnik.
  • adi 2019-06-14 21:37:30
   tak jak 95 % innych rolników nie transportuję wapna ciągnikiem i przyczepą. na fakturze mam 25t wapna za 85zł za tonę.
   • Elisabet 2019-08-02 12:24:59
    Gdzie Pan zakupił wapno?
 • Unknown 2019-06-14 13:03:56
  A dlaczego w większych gospodarstwach nie ma dotacji?
  • czytaj 2019-06-14 13:18:01
   Raz - de minimis. Dwa: Wobec tego nie wszyscy, nie cały obszar, nie wszystkie użytki rolne da się w ten sposób wspomóc, wobec czego wybraliśmy wsparcie dla mniejszych gospodarstw, które mają bardziej zdegradowane gleby niż duże gospodarstwa, czyli powyżej 75 ha, gdzie tam o tym wapnowaniu pamięta się częściej.
   • Beneficjent 2019-06-14 17:58:11
    Te limity powierzchni to grunty ktore posiadam czy tyle ile uprawiam w danym roku?
   • trzy pokolenia 2019-06-14 18:07:01
    Dlaczego obywatele którzy dbają są gorzej traktowani i im się nigdy nic nie należy. PH ok większy obszar, ale zwykły z pracy rąk trzech pokoleń. Dotyczy to również np ubezpieczenia- płatność wielokrotność KRUS a emerytura minimum i nie ma znaczenia ze płacone wielokrotnie, warsztat pracy muszę oddać, a przecież było płacone od początku KRUS średnia 4,5 raza- mieli dokładać za działy specjalne , ukradli, (myślę że państwo do mojej emerytury nie dołoży centa) Z większego obszaru zabiera się kilka hektarów na zazielenienie. Jeśli więcej i dobrze pracuję państwo zabiera mi faktycznie te hektary. To nie jest w porządku. Mam dość traktowania niekonstytucyjnego. Ludzie mniej pracujący są zwalniani z opłat , mają dotacje, różne wsparcia. To rozdawnictwo nierówne wyjdzie wkrótce bokiem roszczeniowemu ludowi. Bieda jest dziedziczna ktoś powiedział, branie socjalu i nadmiaru dotacji też. Pewnie pójdą łapy w dół, mam świadomość, że ci co biorą już są skażeni. .. Coraz bardziej nie lubię krzyku polityków i nieudacznych biurw... Najwyższy czas docenić ludzi pracy a nie dyskryminować ich.
   • brawo Beneficjent 2019-06-14 18:10:23
    Zawsze można wydzierżawić na dłużej. Konstruktywny głos w dyskusji. Obniżyli do 99 ha- azoty, obniży się do 74,5 do wapnowania.
   • juri 2019-07-16 14:58:51
    trzy pokolenia- myślisz, że w 15-75 ha gospodarstwach to nie ma ludzi pracy? Myślisz, ze 30 czy 50 ha wzięło się z biedy i lenistwa? Uważasz, że zakup 10 ha za około 500 tyś zł bierze się z biedy? Nie każdy też dysponuje 1-2 klasą ziemi, na 4 i 5 też rozwija się rolnictwo, tylko wolniej i z mniejszymi zyskami. Przemyślałeś swoją wypowiedź? Nikt cię nie zmuszał do wychodzenia przed szereg korzystając z mln kredytów.
  • Ja 2019-06-14 19:30:14
   Pieniądze polskiego Podatnika ale nie rolnika wyrzucone w błoto. Wapnowanie co to jest? wiedzą w ministerstwie? wątpie, a rolnicy wiedzą po co? większość nie wie co to jest każdy tylko uprawia. Pieniądze powinny być tylko dla tych co zrobią badania wszystkich swoich gruntów a nie że będą sypać gdzie popadnie bo dali.
   • rolnik na ZUSie 2019-07-03 22:39:44
    wydaje się panu "ja" że coś wie ... a niby inni nic nie wiedzą ... Panie "ja" - rolnik, który nie wie po co mu wapnowanie z pewnością tego robił nie będzie, gdyż z kieszeni musi jeszcze sporo dołożyć (nie wszystkie koszty są kwalifikowane) więc nie będzie "sypał gdzie popadnie". Co do podatków to obecnie rolnicy płacą ich chyba więcej niż pan "ja" - bo to nie tylko podatek rolny. My w samym VAT topimy sumy większe niż miasto, któremu do funkcjonowania potrzeba jedynie wyposażenia mieszkania i wypełnienie lodówki - my zaś na wsi musimy mieć nieporównywalnie szerszy wachlarz towarów, narzędzi, maszyn, środków, usług, .... itd. To wszystko kupujemy od Was (zakłady) więc proszę nas nie obrażać że rolnik to nie "polski podatnik" ! Pomijając to 80 % moich znajomych rolników tak jak ja chodzi normalnie do pracy, gdyż samo rolnictwo stabilności finansowej nie zapewnia żadnej - więc kto tu więcej podatków płaci ?
  • Rolnik sam w dolinie 2019-06-14 20:48:38
   Bo baorom nie trzeba dotacji. Mają już tyle kasy że nakupili nowych dżon dirow a za ziemię to się biją do upadłego aby tylko mieć hektar więcej.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.209.80.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.