Po wczorajszych rozmowach w Paryżu Hollande podkreślił, że relacje polsko-francuskie układają się "naprawdę wspaniale". Jako "najlepszy dowód" wskazał zaproszenie, jakie wystosował do prezydenta Bronisława Komorowskiego na obchody we Francji Dnia Zwycięstwa 8 maja. 9 maja - dodał Hollande - odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego, a jesienią br. - konsultacje międzyrządowe między rządem Donalda Tuska a gabinetem Jean-Marca Ayrault.

Tematem rozmów Tusk-Hollande był głównie budżet UE na lata 2014-2020. W przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt UE w tej sprawie. - Okazało się, że Francja i Polska działają wspólnie na rzecz realistycznego, ale możliwie dużego budżetu europejskiego, dostrzegając szczególnie w polityce rolnej i w polityce spójności dobre mechanizmy na rzecz przeciwdziałania kryzysowi - podkreślił Tusk. Również Hollande wskazywał na zbieżność interesów w kwestii unijnego budżetu. - Naszą wspólną wolą jest wspólny budżet europejski, który pozwoliłby na zachowanie WPR, ponieważ zarówno Polska, jak i Francja są do tej polityki przywiązane, oraz na zachowanie funduszy spójności, ponieważ pozwalają one na prowadzenie odpowiednich inwestycji - mówił.

Hollande podkreślał, że "euro się wzmacnia i osiąga bardzo wysoki poziom kursowy (...). Inwestorzy wracają na rynek". Zaznaczył, że Francja opowiada się za tym, żeby Polska była "w pełni stowarzyszona we wszystkich gremiach, które mają na celu pogłębienie unii gospodarczo-walutowej".

Na spotkaniu ogłoszono, że 6 marca w Polsce odbędzie się specjalny szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) z udziałem Hollande'a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Szczyt będzie poświęcony "przyszłości Europy i wspólnym działaniom na rzecz obronności Europy" - wyjaśnił Tusk, dodając, że "dla tej części świata to przełomowe spotkanie". "Zarówno Polska, jak i Francja są przywiązane do tego, aby wzmocnić obronność w Europie" - podkreślił Hollande.