PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak państwo pomaga rolnikowi

Jak państwo pomaga rolnikowi

Opłacalność produkcji małych gospodarstw spadła – alarmuje poseł Kazimierz Moskal. Ministerstwo podejmuje wiele działań, mających poprawić sytuację – odpowiada wiceminister Tadeusz Nalewajk. „W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego docierają liczne sygnały osób związanych z rolnictwem, zaniepokojonych biernością rządu w sprawie poprawy opłacalności produkcji rolnej małych i średnich gospodarstw rolnych, a w szczególności opłacalności żywca (wieprzowego, wołowego, drobiowego) – stwierdził poseł Kazimierz Moskal w interpelacji. - Problem dotyczy również produkcji roślinnej i specjalistycznej, zwłaszcza skupu owoców miękkich i produkcji rolniczej. Ponadto zdarzają się sytuacje, że producenci produkcji rolnej, sprzedając swoje produkty, na uregulowanie zapłaty czekają nawet 2-3 tygodnie. W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Czy ministerstwo bierze pod uwagę zmianę regulacji prawnych w celu poprawy opłacalności produkcji rolnej małych i średnich gospodarstw rolnych?

2. Jakie działania podejmuje ministerstwo, aby zapobiegać skutkom niekorzystnej sytuacji rolników?

3. Czy rolnicy mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony rządu?”

Wiceminister Tadeusz Nalewajk zgodził się, że dochód gospodarstw zmienia się: „Dynamiczna sytuacja na rynku rolnym – zwłaszcza w obszarze popytu zarówno krajowego, jak i światowego na surowce rolne oraz poziom cen tych surowców – wpływa na zmiany w dochodowości produkcji rolnej”. Co do dalszych stwierdzeń i sugestii miał już inne zdanie.

Drożeją zboża – co jest korzystne dla ich producentów, ale niekorzystne dla hodowców zwierząt. Wysokości zbiorów owoców warunkują ich okresowy spadek cen. Z kolei ziemniaki potaniały w całej UE z powodu wysokich plonów oraz spadku popytu. Te realia dotykają jednakowo dużych i małych producentów. Muszą oni też uwzględniać możliwości płatnicze konsumentów. Na poziom dochodów ma też wpływ koszt produkcji. „Problemy małych i średnich gospodarstw towarowych, które w ostatnich latach obserwowano, zwłaszcza w okresach nadprodukcji surowców rolnych, są od dłuższego czasu w obszarze szczególnego zainteresowania ministra rolnictwa i rozwoju wsi z uwagi m.in. na prowadzoną politykę popierania funkcjonowania na polskiej wsi mniejszych towarowych gospodarstw rodzinnych – zapewnił Nalewajk. - Minister rolnictwa i rozwoju wsi podejmuje działania wprowadzające rozwiązania systemowe. Wiele działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) jest kierowanych do małych i średnich gospodarstw rolnych. Należy do nich m.in. wprowadzenie udogodnień w zakresie wymagań weterynaryjnych czy sanitarnych związanych z bezpośrednim wprowadzaniem na rynek wytworzonych w gospodarstwie produktów rolnych lub produktów przetworzonych”.

Nalewajk podkreślił, że mali producenci mogą działać wspólnie. Działając w grupie „rolnicy zyskują możliwość zapewnienia sobie silniejszej pozycji na rynku, skracając jednocześnie łańcuch dostaw do odbiorcy finalnego poprzez eliminację pośredników” - podpowiedział. Drugą możliwością jest włączenie się rolników w system jakości żywności: „Pragnę poinformować, iż możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego w ramach PROW 2007–2013 mają producenci rolni wytwarzający żywność w systemach jakości żywności (np. w ramach integrowanej produkcji lub rolnictwa ekologicznego). Dzięki produkcji w ramach systemów jakości żywności mogą oni być potencjalnymi beneficjentami działania: Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności”.

Za „szczególnie atrakcyjną, bo dającą bezpośrednio możliwość sprzedaży nadwyżek produktów” uznał Nalewajk „możliwość współfinansowania ze środków PROW 2007–2013 inwestycji polegających na budowie, przebudowie, remoncie lub wyposażeniu targowisk stałych w ramach programu Mój rynek”. Przypomniał też, że mali producenci mają stworzone prawne możliwości sprzedaży konsumentom swoich produktów w ramach sprzedaży bezpośredniej i działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

„Zapewnienie odpowiednich dochodów rolnikom jest jednym z celów zarówno wspólnej polityki rolnej, jak i polityk krajowych – zapewnił wiceminister. -  Do podstawowych mechanizmów wdrażanych m.in. w celu podniesienia dochodów rodzin rolniczych można zaliczyć zarówno płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, wsparcie udzielane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (PROW 2007–2013), interwencję w ramach wspólnotowej organizacji rynków rolnych, tj. mechanizmy WPR, jak i programy wsparcia krajowego zaakceptowane przez UE”. Wśród nich wiceminister wymienił dopłaty do oprocentowania kredytów dla rolnictwa oraz częściową spłatę kapitału kredytów na realizację inwestycji, a także dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt,  zwrot akcyzy, dotacje dla podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa w zakresie postępu biologicznego.

Odnosząc się do problemu opóźnień zapłaty, wiceminister stwierdził: „Problem wydłużania terminu płatności za surowce rolne sprzedane przez producentów jest jednym z istotniejszych problemów zgłaszanych przez producentów rolnych. Należy jednak zauważyć, że m.in. w celu ograniczania tego zjawiska umieszczono odpowiednie zapisy w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Jednym z warunków niezbędnych do wystąpienia przez nabywcę produktów rolnych o zwrot podatku VAT jest zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności.”

Swoją odpowiedź na interpelację wiceminister Nalewajk zakończył: „Przedstawiając powyższe, pragnę jeszcze raz podkreślić, że mimo ograniczeń wynikających z funkcjonowania polskiego rolnictwa w ramach uregulowań wynikających ze wspólnej polityki rolnej minister rolnictwa i rozwoju wsi podejmuje wiele działań mających na celu poprawę trudnej sytuacji polskich rolników”.

Odpowiedź nie zawiera żadnych zapowiedzi nowych działań.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (37)

 • arszczecin 2013-03-07 14:04:14
  @ el , 500 szt i 5 ha to utopia, nie realne na krótsza i dłuższą metę. jak nie masz 1szt/ha to lepiej nie zaczynać. można się kilka lat pobujac i finito. kupić kuku, siano, nawet tylko trochę słomy, plus pasze i ... po cholerę to robić :(
  b2r nie zauważył tego :) cóż taka jego wiedza w temacie ;(
 • el 2013-03-07 13:04:47
  PROW - mnie w tej chwili ciekawi co będzie po 2013r. gdyż w tej chwili wielkiego wyboru już nie ma. Modernizacja - jeszcze można coś zdziałać o ile ma się odpowiednią wielkość ekonomiczną (4ESU i tu gospodarstwo mające omawiane 5ha i 500szt. bydła się załapuje), ale oczywiście dobrze mieć środki własne na inwestycje, którą i tak bez prowu byśmy przeprowadzili.
  Dla tych małych co się nie łapią w tej chwili z PROW nie ma nic. Różnicowanie - brak środków (na plus można tu dodać zasady ostatniego naboru, gdzie były preferowane gospodarstwa mniejsze ekonomicznie - dostawały więcej punktów), z PUP - rolnik - czyli osoba na KRUS nic nie dostanie - nie jest bezrobotna bo ma gospodarstwo i płaci składki, z PARP również nic nie dostanie - bo jest na KRUS.
  Duży ma łatwiej - produkuje na większą skalę, mały musi się nagimnastykować, albo zrzeszyć z kimś i zrobić grupę, albo zostać tzw. dwuzawodowcem, otworzyć agroturystykę.
  ARiMR nie daje kasy dla tych poniżej 4ESU z modernizacji - nie ma gwarancji, że gospodarstwo utrzyma się na rynku.
  Poważnym dylematem dla Gospodarstwa może być temat dostosowania się do standardów zasady wzajemnej zgodności czy Dyrektywy Azotanowej (do końca 2016r. gospodarstwo na terenie OSN powinno mieć zbiornik na gnojówkę i miejsce na przechowywanie obornika) a nikt nie mówi o jakimkolwiek programie pomocowym na dostosowanie. A się nie dostosujesz to mogą w razie kontroli pojechać po dopłatach.
 • P.S 2013-03-03 11:47:52
  czytając Wasze komentarze aż żal dupe sciska co w nich jest. Też mam małe gospodarstwo trochę większe niż średnia krajowa. Nie mam na szczęście chodowli ale i nie narzekam jak reszta. W obecnych czasach gospodarstwo musi być elastyczne,nie można trzymać się przez 30lat jednego kierunku produkcji bo popyt jak jest to wszyscy ruszają owczym pędem,bo sąsiad zarobił. Odnośnie PROW to można skorzystać ale bez kredytów,bo jeśli coś nie wypali to leżysz na łopatkach
 • rolnik 2013-03-03 08:52:11
  MÓJ sąsiad wykorzystuje wszystkie prow ma wszystkie nowe maszyny ja nie wiem czy zdołam zmodernizowac swoje gospodarstwo mam 30 hektarów ziemi i 80 szt bydła maszyny są stare nie które 30 letnie żadnej nowej nie mam WIĘC PROSZĘ BARDZO NIECH MINISTER KALEMBA ZWRÓCI UWAGĘ NA TO ! moja rada to np. duży gospodarz kupił ciągnik w ostatnim prow i przez 15 lat nie będzie korzystac z funduszy a teraz korzystają że nam w głowach sie nie mieści u nas w podlaskim jest takich co inwestowali w dziesiątki milionów zł i częśc z funduszy przy pomocy pana ministra Kalemby . A ja pana ministra chętnie zaproszę i pokażę jakie mam stare maszyny i udowodnię dla czego nie mogę skorzystac funduszy
 • arszczecin 2013-03-01 23:46:51
  @ czaza, spisałem to tu wielokrotnie.
  sasiad w momencie wejscia do unii lub chwile wczesniej, miał problemy spelnic wymogi weterynaryjne narzucone przez mleczarnie. zajął się sprzedażą mleka bezpoosrednio, na czarno, woził po ludziach do miasta, na rynek, wszedł w ekologie, sprzedawał syr, masło itp odżył i to tak że jak zopbaczyłem jego chatę to dosłownie szczena opadła, a on mówi , ty tak nie masz boś głupi :).
  nie na ulicy, w sklepach ze zdrową żywnościa, w sklepach osiedlowych itp, u mnie przez chwile intermarche miało stoisko z lokalną, ekologiczną żywnością
  protest w szczecinie miał postulat sprzedaż bezpośrednia, mają zmieniać prawo, dostosować je odpowiednio, ponoć 25 lutego jakieś rozmowy były robione w zachpom
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.92.28.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.