PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak podzielić kwotę środków dostępnych na dopłaty bezpośrednie?

Jak podzielić kwotę środków dostępnych na dopłaty bezpośrednie?

Jak będzie wyglądał I filar WPR? Jakie będzie wsparcie powiązane z produkcją? To wciąż pozostaje w sferze planów. Opasy, bydło mleczne (regionalnie), owce, chmiel, skrobia ziemniaczana i buraki cukrowe (połowa obecnych płatności), owoce miękkie (truskawki i maliny), pomidory do przetwórstwa, tytoń (dopłata ze środków krajowych) – przewidywane są dopłaty do ich produkcji. Trafi na nie 13 proc. koperty środków dostępnych na I filar. Kolejne 2 procent to płatności do motylkowatych, 30 proc. - płatność zielona, 2 proc. – zwiększona płatność dla młodych rolników. Na JPO pozostaje 53 proc. koperty. W całości wynosi ona 23,5 mld.Wciąż nie ma odpowiedzi na pytanie, jakie dopłaty będą w ramach I filara WPR. I wszystko wskazuje na to, że nie będzie jej co najmniej do lipca.

9 lipca odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone wersji przekazanej do unijnych uzgodnień. Wtedy też Ministerstwo Rolnictwa przedstawi szczegóły projektu. Około 20-22 lipca będzie wydana opinia komisji dotycząca tego projektu. Do 20 lipca projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów, potem będzie przesłany do UE.

Na razie znane są symulacje. Koperta środków ma 5 części. Jaki będzie podział tych pieniędzy, jak przebiega proces podziału? Plany Ministerstwa Rolnictwa poznała sejmowa podkomisja nadzwyczajna do spraw monitorowania negocjacji nowej perspektywy finansowej 2014-2020, działająca przy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wiceminister Tadeusz Nalewajk stwierdził podczas jej obrad, że prace są zaawansowane, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie fakultatywne i dyskusyjne – dopłat do produkcji, pozostających do rozstrzygnięcia przez dany kraj członkowski. 13 plus dwa na motylkowate plus obligatoryjne dwa procent koperty dla młodych rolników, zostaje 19,5 mld na resztę zadań obowiązkowych – wyliczał wiceminister. To jest to, co można brać do dofinansowania - stwierdził. Z różnych względów dofinansowania wymagają różne dziedziny – albo mające szczególne znaczenie dla danego kraju, albo mające szczególną sytuację. Przewidujemy dofinansowanie bydła opasowego – zapowiedział wiceminister. To wynik niskiego spożycia wołowiny i fakt konieczności pomocy rolnikom „małym kwotowcom”.

Kto decyduje o poparciu, czy są jakieś wskaźniki, badania, opracowania? – pytał prowadzący obrady poseł Krzysztof Jurgiel.

Są opracowania instytutów  i uczelni, a przede wszystkim są to wnioski organizacji rolniczych, oprócz mięsa wieprzowego i tytoniu w każdej dziedzinie może być dofinansowanie, kolejka jest długa – tłumaczył Nalewajk.

Bydło opasowe pozwoli „zagospodarować TUZ tym, którym nie chce się pracować przy bydle mlecznym” – jak stwierdził wiceminister, ta płatność dotyczyłaby całego kraju. Planowane jest rozszerzenie dopłat do krów – te byłyby nadal regionalne, ale poza Lublinem miałyby teraz dotyczyć jeszcze lubuskiego i zachodniopomorskiego. W planach jest dofinansowanie owiec – też, jak bydła, na terenie całego kraju. Na liście roślin do dofinansowania jest chmiel, skrobia ziemniaczana i buraki cukrowe – do buraków płatności byłyby jednak o połowę mniejsze niż obecnie.

Jeśli chodzi o owoce miękkie (truskawki i maliny), płatności byłyby na podobnych poziomach jak obecnie, mają obowiązywać w całej Polsce. Podobnie jak jest obecnie, będzie z płatnością na kontraktowane pomidory. – Chcemy z własnych środków finansowych dofinansowywać produkcję tytoniu – zapowiedział Nalewajk.

Jak podkreślił wicepremier, są to wszystko jeszcze kwestie dyskusyjne. Do 31 lipca projekt ma trafić do KE. W różnych krajach są różne systemy wsparcia: Niemcy nie przewidują dopłat do produkcji, Francuzi prawdopodobnie dofinansują krowy, Hiszpanie i Włosi – pomidory.

Ważne, w jakich kategoriach ilościowych się poruszać – stwierdził wiceminister, odnosząc się do możliwości finansowych. Jak dodał, wśród rolników i zakładów jest niechęć do tworzenia powiązań rynkowych – zobowiązań wzajemnych, kontraktacji.

Wiceminister tak zestawił planowany podział dostępnych na płatności bezpośrednie środków: - Zakładając, że 100 proc. to jest 23,5 mld po przeniesieniu z II do I filara, procentowo: JPO – 53 proc., płatność zielona, czyli greening – 30, i to jest obowiązek. Płatności związane z produkcją – to jest to 13 plus 2, w tym 2 to motylkowate. Płatność do małych gospodarstw – 10 proc. , jeśli w ryczałcie. Płatność dla młodych rolników – 2 proc. I jest możliwość płatności redystrybucyjnej do 30 proc., to płatność na pierwsze hektary, nie więcej jak 65 proc. średniej przypadającej na dofinansowanie na wszystkie hektary, w naszym przypadku to wychodzi 160 euro różnicy.

Tak uściślała tę wypowiedź Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa.

- 53 proc. płatności JPO wynika z wydzielenia ze 100 proc. koperty całkowitej 30 proc. płatności zielonej, obowiązkowej, 15 proc. płatności związanej z produkcją – to jest maksymalna wielkość procentowa, i 2 proc. dla młodych rolników.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Brzesko_travel 2014-06-05 16:38:31
  Organizuje wyjazd do powiatu Brzesko, gminy Borzecin, kto pierwszy znajdzie Roberta G. wygrywa szklaneczke mleka, zglaszac sie kto chetny.
 • rolno 2014-06-05 15:19:01
  Bydło mięsne nie opłacalne ,mleko kto sprzedawał miał krowy mleczne nawet małe gospodarstwa będzie zajmował się chowem bydła mlecznego jest region taki jak MAŁOPOLSKA POWIAT ARiMR BRZESKO BORZĘCIN ROBERT . GRO. Te regiony miały TUZ jak ja 10 lat mam i dalej 10 lat miał będę .Bydło mięsne w porze letniej jest łatwiej karmić na pastwiskach , pasze są potrzebne w zimie też praca jest .Za mleko parę groszy jest miesięcznie a bydło mięsne za 17 miesięcy .Jak moja rodzina żyje tylko z gospodarstwa rolnego to nie wyjdzie .Byłoby dobrze mieć bydło polskie czerwone dwukierunkowe mięso ,mleko .Co to za wypowiedzi [nie chce się pracować przy bydle mlecznym ] czy to oznacza że w nie chce się pracować w gospodarstwie ?A wymogi, dobrostan ,inspekcje jeden będzie gnębiony a drugi co? Ja chce założyć stado zarodowe bydła polskiego czerwonego czy pan minister i rzad jako rozwiązanie sytuacji po uwolnieniu kwot mlecznych pomoże proszę propozycja podsunięta .MAŁOPOLSKA POWIAT ARiMR BRZESKO BORZĘCIN ROBERT GROM. Przepraszam za pismo komentatorów .Bo rolnik mówi o pracy co robi nie tylko wyliczenia i wyliczenia jak pomoc w MOPS .
 • Jaś 2014-06-05 09:30:41
  Baca, nie obarczaj autora tekstu odpowiedzialnością za przekaz ministra, zapis jest wierny, tyle że konkretów brak http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#4AEF8FD5D022DDEFC1257CE6004585BF
  Przy kwotowaniu chodzi o zniesienie kwot na mleko - i potrzebę pomocy rolnikom, którzy odejdą być może od mleka
  A co do tego, komu się chce pracować: pamiętasz, jak któryś (Kalemba? Sawicki?) wspominał, że zanim został posłem, to pracował uczciwie? Jak to było, bo już nie pamiętam?
  konkrety w lipcu-sierpniu będą
 • baca56 2014-06-05 00:27:41
  W sprawie bydła mięsnego nadal mgła i siwy dym...
  " Przewidujemy dofinansowanie bydła opasowego" - to rozumiem. Ale już mam problem ze zrozumieniem, o co chodzi z "małymi kwotowcami" w tym samym zdaniu. Nie jestem "małym kwotowcem" (chyba że mowa o kwotach, które zostają mi na życie), hoduję trochę bydła mięsnego - czy jako "niekwotowiec" mam szansę się załapać?
  W jakiej formie ma być to wsparcie? Bo oczywiście można sobie wyobrazić konstrukcję typu: "wsparcie bydła opasowego jest to płatność zwierzęca w wysokości x do hektara UZ z 2007r dla tych, którzy w 2010 byli posiadaczami "małej kwoty"; w celu wsparcia bydła mięsnego, którego aktualne posiadanie nie jest wymagane".
  Dalej jest wzmianka o płatności do krów, które "poza Lublinem miałyby teraz dotyczyć jeszcze lubuskiego i zachodniopomorskiego". Jak to rozumieć?
  Czyli pięć województw, w których ostatnio była dopłata do 10 krów wykluczamy, zostawiamy tylko miasto Lublin (w granicach miasta?, czy pasze objętościowe mogą pochodzić z terenów wiejskich, czy jedynie z miejskich trawników?), i dodajemy lubuskie i zachodniopomorskie? - To już zapewne niechlujstwo autora artykułu (MP).
  A co z Sudetami, gdzie w większości górskich wiosek krowy można zobaczyć tylko na obrazkach, a na TUZ lęgną się derkacze i szaleją kosiarki bijakowe?
  Te tereny do "wsparcia" są wybrane "po uważaniu", czy losowane razem z totolotkiem?
  Cytat "Bydło opasowe pozwoli „zagospodarować TUZ tym, którym nie chce się pracować przy bydle mlecznym” jest arogancki i obraźliwy, nie mówiąc już o tym, ze merytorycznie bez sensu. Odpowiedź utrzymana w klimacie i stylistyce cytatu mogłaby brzmieć:
  "Czego innego można się spodziewać po człowieku, któremu nie chce się pracować, więc został wiceministrem?". Alternatywnie, winnym może być (MP), niedokładnie cytujący Pana Ministra.
  Do wyborów samorządowych takich mętnych obietnic będzie coraz więcej.
  Ja tam poczekam na konkrety - czyli na pieniądze z tych obietnic na moim i moich sąsiadów koncie. Do wyborów chyba nie zdążą?
  No to trudno...
 • pawel 2014-06-04 15:04:13
  miło by było jakby były znane ostateczne warunki przed rozpoczęciem zasiewów rzepaku. Znając życie pewnie tak nie będzie
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.91.92.194
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.