Ponad 5 tysięcy inwestycji i operacji wsparto z PROW 2014-2020 do końca ubiegłego roku w ramach realizacji działania „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej”.
Jak zauważa NIK w raporcie analizującym wykonanie budżetu państwa za 2019 rok, według stanu na koniec tego roku (narastająco od początku realizacji PROW 2014–2020, tj. od 2014 r.) realizowano płatności w ramach 16 działań PROW 2014–2020.
Nie ma zagrożenia, że środki przekazywane na dany rok trzeba będzie zwracać z powodu niewypełnienia zasady n+3 (zasada ta dotyczy rozliczeń z KE środków z EFRROW i oznacza, że państwo członkowskie, które do końca roku n+3 złoży wnioski o płatność opiewające na kwotę mniejszą niż roczna transza środków alokowanych w roku „n”, z uwzględnieniem płatności zaliczkowych (prefinansowania) oraz wydatków certyfikowanych składanych przez Polskę do KE w kwartalnych deklaracjach wydatków - bezpowrotnie traci kwotę różnicy pomiędzy tymi środkami, a więc możliwość ich wykorzystania).
„Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 r. poziom spełnienia zasady n+3 wyniósł 101,5%. W ocenie NIK poziom kontraktacji i wydatkowania środków PROW 2014–2020 oraz poziom spełnienia zasady n+3 na koniec 2019 r. nie wskazują na wystąpienie ryzyka zagrożenia dla wykorzystania środków w ramach Programu” – podaje NIK.
Jeśli chodzi o najbardziej istotne dla rolników działanie PROW „Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej”, zrealizowano płatności końcowe w ramach następujących poddziałań:
- „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” typ operacji „Premie dla młodych rolników” – na rzecz 2136 młodych rolników. W ramach zakończonych operacji zakupiono m.in. 5080 sztuk sprzętu ruchomego;
- „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” – na rzecz 277 beneficjentów. W ramach zakończonych operacji utworzono 320 miejsc pracy, w tym 277 miejsc pracy w formie samozatrudnienia oraz 43 miejsca pracy utworzone dla pracowników najemnych. Pomoc, którą otrzymali beneficjenci została przeznaczona m.in. na zakup 2076 sztuk sprzętu ruchomego;
- „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” typ operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – na rzecz 592 beneficjentów. Beneficjenci w ramach zakończonych operacji zakupili m.in. 1308 sztuk sprzętu ruchomego;
- „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” typ operacji „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” – związane z dofinansowaniem 883 operacji. Najczęściej wspieranym rodzajem działalności gospodarczej były usługi wspomagające produkcję roślinną. Pomoc, którą otrzymali beneficjenci została przeznaczona m.in. na zakup 3190 sztuk sprzętu ruchomego;
- „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” typ operacji „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” – związane z realizacją 537 operacji. W ramach poddziałania przekazano gospodarstwa o powierzchni 2388 ha. Pod względem powierzchni przekazywanych gospodarstw, dominującą grupę stanowiły gospodarstwa mieszczące się w przedziale od 3 ha do 6 ha (54%).


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)