20 marca upłynął termin, w jakim państwa członkowskie miały zgłosić w Komisji Europejskiej zamiary na nowy okres budżetowy dotyczące form pomocy krajowej.
Ministerstwo Rolnictwa potwierdza, że taką propozycję wystosowało: „konsultacje w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym odbywały się w terminie ustalonym przez Komisję Europejską do dnia 20 marca 2013 r. i dotyczyły obecnych form pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym oraz propozycji zmian w tym zakresie.”
Propozycja zgłoszona przez Polskę zawiera zamiar utrzymania dotychczasowych form pomocy. Ministerstwo przypomina je:
„Zgodnie z Wytycznymi Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007-2013 (Dz. Urz. UE C 319 z 27.12.2006, str. 1) zakres pomocy obejmuje:
1) pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych,
2) pomoc na inwestycje związane z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych,
3) pomoc ukierunkowana na ochronę środowiska i dobrostan zwierząt,
4) pomoc w celu zrekompensowania utrudnień na niektórych obszarach,
5) pomoc w celu dostosowania do norm,
6) pomoc przyznawana na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników,
7) pomoc związana z przejściem na wcześniejszą emeryturę lub zaprzestaniem działalności rolniczej,
8) pomoc dla grup producentów,
9) pomoc na scalanie gruntów,
10) pomoc na rzecz zachęcania do produkcji i wprowadzania do obrotu wysokiej jakości produktów rolnych,
11) zapewnienie wsparcia technicznego w sektorze rolnym,
12) pomoc w sektorze zwierząt gospodarskich,
13) zarządzanie ryzykiem i w sytuacjach kryzysowych,
14) pomoc związana ze zwolnieniem z podatków na mocy Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. WE L 283 z 31.10.2003),
15) pomoc dla sektora leśnego.”
Zaproponowano też rozszerzenie zakresu i form pomocy:
„W ramach konsultacji Polska (poza utrzymaniem ww. form pomocy) zaproponowała rozszerzenie udzielania wsparcia krajowego m.in. o: pomoc za szkody spowodowane przez zwierzęta leśne, dopłaty do oprocentowania kredytów i pożyczek na cele bieżące związane z produkcją rolną, pomoc w zakupie ziemi rolniczej, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich i poprawa jakości genetycznej zwierząt gospodarskich, zapewnienie bezpieczeństwa epizootycznego i zdrowia publicznego, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz włączenie pomocy dla przetwórstwa produktów rolnych i mikroprzedsiębiorstw pozarolniczych prowadzonych przez rolników.”
Pytaliśmy też o plany dotyczące zwrotu akcyzy – jego obecny zakres był zgłoszony do Komisji Europejskiej i zmiany wymagałyby, zgodnie z wyjaśnieniami prezentowanymi posłom, zatwierdzenia, co opóźniłoby zwrot. Czy przygotowujemy lepszy dla rolników system zwrotu? „Upływa okres obowiązywania dyrektywy Rady nr 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. dotyczącej zwrotu akcyzy do paliwa rolniczego. Upływa też okres, w którym Polska miała przedstawić swoje stanowisko dotyczące tej kwestii. Uprzejmie proszę o jego konkluzje” – pytaliśmy w ministerstwie rolnictwa. Odpowiedź jest lakoniczna: „A zatem obecny system zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej będzie musiał być dostosowany do regulacji UE dotyczących udzielania pomocy krajowej od 2014 r.”
Komentarze