PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie działania w PROW 2014-2020

Jakie działania w PROW 2014-2020

Autor:

Dodano:

Tagi:

PROW 2014-2020 w większości powtarza wcześniejsze działania i rozwiązania, ale jest też kilka nowych propozycji.Ministerstwo Rolnictwa zaprezentowało w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi założenia PROW 2014-2020. Znamy już szczegóły projektu.

Uwzględniają one 6 priorytetów w zakresie rozwoju obszarów wiejskich określonych w art. 5 Projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego  i Rady w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Zachowano 3 cele przekrojowe: innowacje, zmiany klimatu, środowisko.

PROW 2014-2020 ukierunkowany będzie głównie na wzrost konkurencyjności rolnictwa z uwzględnieniem celów rolnośrodowiskowych.

Planowana jest pogłębiona regionalizacja Programu:

- program planowany centralnie z zachowaniem zasady partnerstwa,

- wpływ regionów na wybór działań i podział środków,

- wybór działań uzależniony od specyfiki regionu,

- regionalne kryteria dostępu i wyboru operacji,

- przekazanie części funkcji wdrożeniowej różnym podmiotom.

Oto jakie działania przewidziano w każdym z priorytetów:

Priorytet 1. „Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich”

Działania:

 „Transfer wiedzy” – szkolenia, demonstracje, pokazy, wizyty w gospodarstwach upowszechniające innowacje i dobre praktyki, szkolenia zawodowe dla doradców i nauczycieli

 „Doradztwo” – usługi doradcze i doskonalenie zawodowe doradców

„Współpraca” – wsparcie tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji (EIP), tworzenia klastrów, metod współpracy między podmiotami w sektorze rolnym i spożywczym oraz innymi podmiotami przyczyniającymi się do realizacji priorytetów rozwoju obszarów wiejskich

Priorytet 2. „Poprawa konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych”

 Działania:

„Modernizacja gospodarstw rolnych” – wsparcie inwestycji poprawiających ogólne wyniki gospodarstw prowadzących zarobkową działalność rolniczą w zakresie pierwotnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej (z wyłączeniem produkcji leśnej i rybnej)

„Restrukturyzacja małych gospodarstw” – pomoc w postaci grantu (start-up) przyznawanego w celu rozwoju małego gospodarstwa rolnego. Warunkiem przyznania pomocy jest przedłożenie i realizacja planu operacyjnego, zapewniającego rentowność nowej działalności.

„Premia dla młodych rolników” - pomoc w postaci premii („start-up”) przyznawanej w związku z rozpoczynaniem samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Warunkiem jest przedłożenie i realizacja planu operacyjnego dotyczącego rozwoju gospodarstwa. Pomoc jest przyznawana na gospodarstwo spełniające warunki w zakresie minimalnej i maksymalnej wielkości.

Priorytet 3. „Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie”

Działania: „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych” - roczne płatności dla producentów, pokrywające część kosztów wynikających z prowadzenia produkcji w ramach unijnych lub krajowych systemów jakości żywności

„Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” - dofinansowanie operacji (przetwórstwo, wprowadzanie do obrotu) realizowanych przez przedsiębiorców, którzy zaopatrują się w surowce na podstawie umów długoterminowych, zawieranych z producentami rolnymi lub podmiotami wstępnie przetwarzającymi produkty rolne. Pomoc może być również przyznana na projekty dotyczące poprawy efektywności korzystania z energii

„Tworzenie grup producentów” - roczne płatności, w trakcie pierwszych pięciu lat funkcjonowania nowopowstałych grup producentów rolnych

„Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” - wsparcie operacji dotyczących rozwijania i poprawy infrastruktury handlowej, w tym: budowa lub modernizacja targowisk, budowa, przebudowa, remont lub wyposażanie obiektów budowlanych przeznaczonych na cele promocji lokalnych produktów i usług

„Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich działań zapobiegawczych” - pomoc jest przeznaczona na inwestycje: przyczyniające się do zapobiegania lub minimalizowania skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych i katastrof; związane z rekultywacją gruntów lub przywracaniem potencjału produkcji roślinnej lub zwierzęcej, zniszczonych w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub katastrof.

Priorytet 4. „Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa”

„Działanie rolnośrodowiskowoklimatyczne” -  zachowanie ekstensywnie użytkowanych trwałych użytków zielonych (TUZ),  w tym w szczególności na: - ochronę cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków roślin  i zwierząt,  ochronę różnorodności krajobrazu,  ochronę zagrożonych zasobów genetycznych roślin i zwierząt,  zrównoważone gospodarowanie nawozami i środkami ochrony roślin,  oraz działania przyczyniające się do ochrony gleb i wód.

„Rolnictwo ekologiczne” - wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują  się utrzymać lub przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego

„Płatności dla obszarów Natura 2000” - zachowanie ekstensywnie użytkowanych trwałych użytków zielonych, w tym w szczególności ochrona cennych siedlisk przyrodniczych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt występujących na obszarach Natura 2000.

„Płatności dla obszarów ONW” - ryczałtowe płatności dla rolników prowadzących działalności rolniczą na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami udzielane rocznie na hektar użytków rolnych w celu zrekompensowania producentom rolnym dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku ograniczeń dla produkcji rolnej na danym obszarze.

„Scalanie gruntów” - pomoc jest udzielana na inwestycje związane z: opracowaniem projektu scalenia;  zagospodarowaniem poscaleniowym, związanym z organizacją rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Priorytet 5. „Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i oporną na zmianę klimatu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym”.

Działanie „Zalesianie i tworzenie terenu zalesionego” - zwrot kosztów założenia uprawy leśnej oraz roczna premia na hektar w celu refundacji kosztów utrzymania nowo złożonych lasów, w tym ich pielęgnacji oraz pokrycia utraconych dochodów z wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej.

Priorytet 6. „Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich”

Działanie „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” - wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy poprzez udzielanie pomocy na utworzenie nowych przedsiębiorstw prowadzących działalność pozarolniczą na obszarach wiejskich.

„Rozwój przedsiębiorczości” - pomoc ma charakter dofinansowania operacji dotyczącej rozwoju działalności pozarolniczej i wpływającej na wzrost możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich.
Preferowane będą operacje realizujące rozwiązania innowacyjne.       

„Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” - pomoc jest udzielana na inwestycje polegające na:  odbudowie i poprawie stanu dziedzictwa kulturowego wsi, w tym: tworzeniu planów ochrony zabytkowych układów urbanistycznych wraz z zabudową oraz rewitalizacji lub rekultywacji tego obszaru lub obiektów zabytkowych; tworzeniu, ulepszaniu lub rozbudowie infrastruktury malej skali - drogi lokalne.

„Leader” - kontynuowane będzie wdrażanie podejścia Leader –  co najmniej 5 proc. łącznego budżetu Programu. Możliwość finansowania realizacji lokalnych strategii rozwoju również z udziałem innych niż EFRROW funduszy UE.

Pomoc techniczna w PROW 2014-2020 obejmuje kategorie działań: działania instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie, zarządzanie, monitorowanie, ocenę, informację i komunikację, tworzenie sieci, rozpatrywanie skarg oraz kontrolę i audyt; działania informacyjno-promocyjne dotyczące PROW; stworzenie i utrzymanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Program będzie konsultowany do października, w maju nastąpi opiniowanie przez MRR założeń programu za zgodność z dokumentami strategicznymi, do listopada ma być gotowa ostateczna wersja programu, a w grudniu będzie on przedłożony do akceptacji Rady Ministrów.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • artur 2014-12-17 20:29:36
  Kiedy będzie nabór na Modernizację Gospodarstw Rolnych w woj.mazowieckim? Jeśli chcę złożyć na nową oborę , mimo że mleko jest po 1,10 -_- to co będzie brane pod uwagę , aby taki wniosek został przyjęty do realizacji? Wskaźnik ESU i liczba Ha tak jak to było z Młodym Rolnikiem? Pozdrawiam
 • rolnik 2014-03-06 08:38:20
  Nie obgadujcie tak Pana K to przecież też człowiek chce jakoś normalnie żyć. Zięć jest prezesem w ARIMR a syn kierownikiem w ARR. Nie martwcie się to są uczciwi PSL oni na pewno zadbają, aby pieniądze na rolnictwo były sprawiedliwie rozdysponowane.
 • damian 2014-03-02 11:55:59
  lelo zadzwon do mnie to pomoge ci stac sie bogatym rolnikiem 00393463185958
 • z. 2014-01-12 19:22:49
  ....przeczytałam do dna.......pierwsza myśl.....Panie Ty widzisz i nie grzmisz.
  Panie Kalemba, Pan tą sztuczną szczękę, rolniczych problemów nie ugryziesz, nawet brewka Ci nie pyknęła, jak przerzucano kasę na urzędników
 • rolnik polski 2014-01-12 18:35:46
  W Polsce rolnictwo jest na ostatnim miejscu pytam się co robi minister rolnictwa ? siedzi i zbiera pieniądze wszyscy mowia ze Leper bral dla siebie pieniądze może i bral ale i tez robil cos dla polskich rolnikow a teraz ten nowy nawet go w tv nie ma tylko podpisuje dokumenty i bierze pieniądze w Niemczech zawsze rolnictwo było na wysokim poziomie bo rolnictwo jest podstawa państwa wiec się pytam co nasz minister robi dla poprawienia bytu polskich rolnikow ? Nic kur... Nic Zero .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.204.73.51
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.