PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie zmiany w aplikacji eWniosekPlus?

Jakie zmiany w aplikacji eWniosekPlus? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 15-03-2019 12:54

Tagi:

Jak zapewnia ARiMR, w tym roku rolnicy jeszcze łatwiej złożą wnioski o dopłaty, korzystając z aplikacji eWniosekPlus.W ARiMR ruszyło przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2019 r.

Więcej: Od dziś można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie

Właścicielom małych gospodarstw, którzy w tym roku chcą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie takie same jak w 2018 roku, umożliwiono złożenie oświadczenia. Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowały je tylko do czwartku 14 marca.

Do 14 marca rolnicy złożyli ponad 200 tys. oświadczeń zamiast wniosku przez Internet, część z nich wysłali pocztą, więc liczba złożonych oświadczeń na pewno wzrośnie. W 2018 roku do ARiMR wpłynęło ponad 430 tys. takich oświadczeń.

Najwięcej oświadczeń złożono w województwach lubelskim, mazowieckim i małopolskim. Najmniej w lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

W tym roku rolnicy po raz drugi w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat bezpośrednich i obszarowych składają wnioski o przyznanie płatności obowiązkowo przez Internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. ARiMR przyjmuje elektroniczne wnioski od dzisiaj, 15 marca 2019 r.

Jak informuje ARiMR, po doświadczeniach kampanii 2018 i sugestiach rolników w eWnioskuPlus wprowadzono korekty, które mają dodatkowo ułatwić korzystanie z aplikacji oraz dostosować obsługę wniosku do obowiązujących przepisów.

Wśród udogodnień, jakie znalazły się w tym roku w aplikacji, są m.in.:

•          rozszerzenie informacji prezentowanych w tabeli z działkami referencyjnymi o listę działek rolnych położonych na danej działce referencyjnej,

•          dodanie tabeli zbiorczej z podsumowaniem powierzchni zgłoszonych do danej płatności w zakładce „Podsumowanie”,

•          rozszerzenie wydruku wniosku i przeglądu danych o informacje o składnikach międzyplonu w ramach EFA,

•          rozszerzenie funkcjonalności w zakresie zastępowania i wycofywania zwierząt w ramach płatności do bydła i płatności do krów,

•          rozszerzenie sprawdzeń kompletności wniosku oraz komunikatów prezentowanych podczas wypełniania wniosku w celu uniknięcia błędów w składanych wnioskach.

Dodatkowo zostały wprowadzone modyfikacje, które zapobiegną problemom występującym podczas wypełniania niektórych wniosków w roku 2018 - dodano przy tym.

ARiMR prześle rolnikom wstępnie wypełniony wniosek tzw. wniosek spersonalizowany wraz z załącznikami wersji papierowej (będzie to robiła do 2020 r.). Należy jednak traktować go jedynie informacyjnie.

Więcej: Czy wydawać pieniądze na papierowe wnioski, skoro są składane elektronicznie?

W 2018 r. wnioski przez internet złożyło blisko 900 tys. rolników z ok. 1,3 mln ubiegających się o dopłaty. Dodatkowo wszystkie Oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku z roku 2017 zostały również przeniesione do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników ARiMR. Oznacza to, że rolnicy ci mają już konto w aplikacji. Aby rozpocząć prace nad wypełnianiem wniosku, muszą więc tylko zalogować się do systemu informatycznego ARiMR - informuje agencja.

W przypadku rolników, którzy posiadają już konto w aplikacji eWniosekPlus i jest ono zablokowane lub rolnik zapomniał hasła do konta należy skorzystać z opcji „Nie pamiętasz hasła?”.

Szczegółowa ścieżka została opisana tutaj: https://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez-internet/ewniosekplus/Najczesciej-zadawane-pytania-.html

A jak wypełnić wniosek?

ARiMR podpowiada:

„Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych (ewidencyjnych). Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację. Aplikacja porównuje dane deklarowane przez rolnika z danymi referencyjnymi m.in. w zakresie maksymalnego kwalifikowanego obszaru (MKO), jak również przeprowadza kontrolę krzyżową między danymi deklarowanymi przez innych rolników oraz inne sprawdzenia w zakresie kompletności wniosków.

Aplikacja również na bieżąco wylicza powierzchnie gruntów ornych, procent uprawy głównej oraz dwóch upraw głównych. W zakresie sprawdzenia wymogów zazielenienia dostępny jest kompleksowy przegląd zawierający informacje na temat zwolnienia z wymogu dywersyfikacji upraw, zwolnienia z wymogu utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), spełnienia wymogu dywersyfikacji upraw, spełnienia wymogu utrzymania EFA, powierzchni, nazwy i procentu upraw głównych, danych dotyczących elementów EFA oraz trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym.

Program ma tę zaletę, że nie tylko wychwytuje pomyłki, ale również na bieżąco informuje o popełnionych błędach czy brakach. Warto wiedzieć, iż do czasu wysłania wniosku do ARiMR można wprowadzać w nim zmiany. Nie ma limitu wejść na dany wniosek. W trakcie jego wypełniania można go zapisywać, zamykać i ponownie otwierać. ARiMR zaleca systematyczne zapisywanie wniosku roboczego podczas jego wypełniania. Po wysłaniu wniosku rolnik otrzyma potwierdzenie. Rolnikom i doradcom zaleca się aby po wysłaniu wniosku pobrać „Potwierdzenie przyjęcia wniosku”  na stację roboczą lub wydrukować je.

Wnioski złożone przez aplikację eWniosekPlus nie wymagają potwierdzenia w postaci złożenia wniosku w formie papierowej w biurach powiatowych Agencji”.

Agencja zapewnia też, że rolnicy, którzy nie mają dostępu do Internetu lub mają trudności z wypełnieniem wniosku, mogą skorzystać z pomocy doradców ODR-ów oraz pracowników ARiMR. Podobnie jak w roku ubiegłym, w biurach powiatowych Agencji dostępne są dla rolników stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.     Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Adam.Lubelskie 2019-03-16 19:10:49
  Witam. Orientuje sie ktoś może czy mozna wycofać działke do której jest ONW ? moje pierwsze zobowiązanie było z 2008 roku. i taką miałem informacje do roku 2012, a potem już nic w decyzji nie ma.
  • ww 2019-03-17 19:59:18
   można wycofać, a zobowiązanie się skończyło masz deklaracje jednoroczną i dlatego nie ma info o zobowiązaniu w decyzji
   • Adam.Lubelskie 2019-03-18 05:48:56
    Dziekuje.
 • onn 2019-03-16 03:13:15
  Po co znowu przysyłają te papierowe wnioski? Nie szkoda kasy. Ale PiS na wszystko ma.
 • Cezio 2019-03-15 19:17:33
  Sam wniosek niczego nie poprawia jak tu piszą Wiejscy Profesorzy, a wręcz przeciwnie nowa działka a tu PEG 00 i co?? Wiem bo sam się z nim w tamtym roku męczyłem Pozdro dla normalnych umysłowo.
  • Michal 2019-03-16 07:34:24
   I tak ma być. Jeśli działka nie była jeszcze nigdy podawana to ma 00. Wpisujesz w uwagach że nowa działka. Agencja wyznaczy dla niej powierzchnie i dostaniesz do niej kasę. Nie wiem w czym problem.
   • Cezio 2019-03-16 07:45:35
    Misiu tak zrobiłem ale kasy jak mówisz nie dostałem
 • Bonti 2019-03-15 13:30:39
  Za wypełniony wniosek złożony przez speca od wniosków 150 zł do 10 ha 250 zł do 20 ha 350 zł do 30 ha. itd... Czy to realne ceny?
  • pawel 2019-03-15 14:22:32
   Cena jak cena... Nie lepiej zrobić samemu? A jak się nie umie to nie ma nikogo obcykanego w komputerach w rodzinie? Toż to moment zrobić wniosek...
   • arcun 2019-03-15 17:29:00
    A co ma obcykanie w komputerach do składania wniosku?Ludzie nie chcą popełnić błędu przy jego składaniu bo chodzi o duże pieniądze i w większości zapala sie czerwona lampka że może jednak zlecić to komuś kto sie na tym lepiej zna, niż poprawiać potem w nieskończoność i tracić nerwy.Wolny kraj każdy robi jak uważa, jeden sam zrobi drugi zapłaci komuś i tyle
   • Miec 2019-03-15 17:43:43
    Wniosek sam poprawia błedy.problem może byc z zaznaczaniem na mapkach jak granice nie rowne
   • pawel 2019-03-15 18:12:10
    Jak się nie ma nowych działek , nie zmienia się działek rolnych to wypełnienie wniosku sprowadza sie do pozmieniania upraw na działkach rolnych i ewentualnie aktualizacja EFA. - u mnie 15 minut roboty 55działek ew , 24 działki rolne. Co do błędów - osoba obcykana wklepie tylko to co poda jej rolnik i jak sie rolnikowi pomyli co gdzie uprawia albo jakie EFA gdzie robi to będzie błąd.
   • Doradca 2019-03-16 00:13:37
    Wow!!! 55 działek w 15 minut!!!!, gdzie się znajduje taki super szybki fachowiec na dodatek prawie za darmo? Szkoda tylko, że system w te 15 minut nie zdąży wyświetlić tych 55 działek nie mówiąc już o wyrysowaniu wszystkiego co niezbędne do poprawnej deklaracji wniosku.
   • ja 2019-03-16 08:38:50
    @Doradca zależy jakie te działki były. Jeśli nie musiał nic rysować to jest to możliwe. Ja miałem 14 nowych działek do dodania i spokojnie zrobiłem ten wniosek w ciągu godziny. To jak z bankowością elektroniczną - nie ma się czego bać.
   • każdy ma inaczej 2019-03-19 21:58:08
    Usiądź do mojego wniosku to pogadamy. :) Cóż jak człowiek nieudaczny to musi posiedzieć. W ub roku pani z agencji nie zrobiła za 2 godziny, kończył pan i tez walczył z 1,5. No cóż punkt widzenia od punktu siedzenia. A że ja sierota nie biegła to zejdzie ze trzy wieczory, oby. Pomyłka 50cm to na dłuuuugim polu różnica jak diabli. Działki dokładnie przesunięte tak, żeby nic się nie powtórzyło. A uprawy- nie trójpolówka.
  • Ja 2019-03-17 19:39:57
   Ale kasują te darmozjady i jeszcze nażekają ze malo zarabiają za takie proste wnioski to 15 zł do 10ha to max.I tak w razie czego to rolnik ponosi konsekwencje ale jak ktos chce oddac połowe dopłat nieuką to niech oddaje jego wola.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.242.193.41
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.