Kilka dni temu ten program prezentował w Białymstoku lider PO w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz i kandydaci KE w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu obejmującego województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie. Tyszkiewicz nazwał wtedy obecną sytuację w polskim rolnictwie "wielkim kryzysem". Jak dodał, jego oznaką jest m.in. o 15 mld zł mniejszy budżet dla polskich rolników wynegocjowany przez obecny rząd w UE. Zapewnił, że w ramach 100 mld zł z UE, które chce wywalczyć Koalicja Europejska, zostaną też przeznaczone środki na rolnictwo.

Jurgiel odnosząc się w czwartek do tych informacji podkreślił, że "opinia publiczna jest wprowadzana w błąd, że wynegocjowano 15 mld zł mniej na rolnictwo, rozwój wsi". - To nie jest prawdą, bo negocjacje nie są zakończone. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, ja też wcześniej jako minister, przyjmowaliśmy jednoznaczne stanowisko, że nie może być mniej środków na rolnictwo, rozwój wsi" - mówił na konferencji prasowej w Białymstoku Jurgiel, "dwójka" na liście PiS w okręgu obejmującym północno-wschodnią Polskę.

Mówiąc o podawanych przez opozycję kwotach zauważył, że to jedynie propozycja Komisji Europejskiej. B.minister rolnictwa dodał, że rząd PiS zadeklarował zwiększenie udziału wkładu Polski do unijnego budżetu w związku z Brexitem. - Będziemy dążyć do równych dopłat w UE - podkreślił.

- Puste obietnice, powtórzenie haseł z czasów rządów PO-PSL - tak ocenił Jurgiel propozycje programowe Koalicji Europejskiej dotyczące rozwoju wsi i rolnictwa. Przypomniał propozycje programowe jego partii i zapewnił, że są realizowane.

- Chciałbym, żeby Platforma, albo PSL pokazało swoje opracowania czy sukcesy, szczególnie przez tych osiem lat ostatnich. Czy mają jakiś dokument, jaki plan był realizowany, tego nigdy nie spotkałem - mówił b. szef resortu rolnictwa. Podał przykłady propozycji Koalicji Europejskiej, które już są realizowane. Wymienił program małej retencji (na wypadek suszy) i działania na rzecz czystego powietrza.

Zachęcał też lokalnych liderów Koalicji Europejskiej do debaty na temat programu dla rolnictwa.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.