Kampania ma trwać do połowy grudnia 2014 r. i prowadzona jest w wybranych szpitalach wojewódzkich, w których znajdują się oddziały dziecięce, na terenie województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego i świętokrzyskiego - poinformował prezes sadowników RP, poseł PSL Mirosław Maliszewski.

Jak mówił, celem jest zwiększenie spożycia owoców i warzyw, które według dietetyków są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Akcja "jedz witaminy i wracaj do zdrowia" polega m.in. na informowaniu dzieci i rodziców o tym, co zawierają te produkty i jak wpływają na zdrowie. Dzieci w szpitalach dostaną "owocowe" maskotki i kolorowanki o tematyce owocowo-warzywnej lub płyty z programami edukacyjnymi - wyliczał Maliszewski.

Raz na dwa tygodnie do stołówek szpitalnych dostarczane są już także świeże produkty - takie, które da się przechowywać: jabłka, gruszki, śliwki, ogórki, papryka. Większość dostaw przewidziana jest w okresie dużej podaży owoców i warzyw, a więc głównie na jesieni i w zimie.

Akcja będzie kosztowała 1,5 mln zł. Pieniądze będą pochodziły głównie z funduszu promocji owoców i warzyw, ale jest też wkład własny sadowników w postaci bezpłatnych dostaw do szpitali.