Rolnicy czekają na nowe nabory z PROW 2014-2020 i pytają, jakich naborów trzeba się spodziewać najpierw.

Warto pamiętać, że PROW 2014-2020 jest na etapie "po zatwierdzeniu w Komisji Europejskiej". Teraz z pewnością zajmie się nim polski Sejm – chociaż tej pewności to już tak bardzo mieć nie można: poprzedni PROW wprowadzono w drodze… obwieszczenia. Tyle tylko, że takiego aktu prawnego, jak obwieszczenie, nie ma w polskim systemie. Więc raczej tym razem do obwieszczenia dojść nie powinno. Można się zatem spodziewać przyjęcia PROW w formie ustawy w Sejmie. Następny krok to rozporządzenia ministra.

Podczas konferencji w czwartek 18 grudnia minister Sawicki zapowiedział, że w ciągu 2-3 tygodni ma być przedstawiony harmonogram nowego PROW. Minister poinformował też, że MRiRW współpracuje z IERiGŻ w sprawie opracowania zasad uproszczonej rachunkowości, do prowadzenia której będą zobowiązani beneficjenci trzech działań („Modernizacja”, „Restrukturyzacja” i „Młody rolnik”).

A które działania będą uruchomione najpierw?

- Poczekajmy dwa tygodnie, po dwóch tygodniach przekażemy – mówi Marek Sawicki. – Prostym działaniem byłaby kwestia uruchomienia na przykład naboru na „Młodego rolnika”, ale ponieważ w starym PROW-ie mamy złożonych ok. 23 tys. wniosków i ciągle przesuwamy środki – w najbliższych dniach, 14 stycznia, będzie Komitet Monitorujący, który przesunie kolejne środki z tak zwanych resztówek z innych działań PROW – więc chcielibyśmy najpierw w maksymalnym stopniu ten nabór „Młodego rolnika” zapełnić starymi środkami, zabezpieczyć, a dopiero uruchamiać nowy, bo też trudno, aby nam się nakładały dwa systemy, bo co prawda „Młody rolnik” nie będzie wiele się różnił, ale nakładające się dwa budżety mogą wprowadzać pewne problemy logistyczne.