Na wydanie postanowienia, które pozwoli rolnikom rozpocząć procedury związane z przekazaniem gospodarstwa Agencja restrukturyzacji ma 40 dni od przyjęcia wniosku. Niedługo kończy się ten termin dla tych rolników, którzy złożyli dokumenty pod koniec czerwca. Jednak pracownicy powiatowych biur Agencji na razie mają związane ręce.

Roman Okulski, ARiMR Wojcieszyn: - W tej chwili nie możemy wydawać postanowień, chociaż dla najwcześniej złożonych wniosków te terminy upływają. Jednak w rozporządzeniu jest zapis, że postanowienia będzie można wydawać dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską PROWU na lata 2007-13.

Urzędnicy jednak są dobrej myśli. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich został już miesiąc temu zaakceptowany przez Komisje Europejską, brakuje tylko oficjalnej decyzji.

Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: - Mam nadzieję, że Komisja europejska się spręży i jak najszybciej prześle Polsce dokumenty potwierdzające zatwierdzenie PROWU ponieważ PROW na nowe lata został przez Komitet Zarządzający.

Resort rolnictwa zapewnia, że nie powtórzy się sytuacja z 2004 r. Kiedy to na pierwsze o przyznaniu renty strukturalnej rolnicy czekali ponad pół roku podobnie było z wypłatą pierwszych świadczeń.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Decyzje ostateczne Agencja Restrukturyzacji musi podjąć w ciągu 3 miesięcy i sądzę że w ciągu tych 3 miesięcy na pewno te decyzje będą podjęte, myślę że część decyzji będzie podjęta wcześniej.

Do wczoraj powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji przyjęły ponad 8 i pół tys wniosków. Tym samym została wyczerpana pula środków na ten rok. Kolejny nabór dokumentów na renty strukturalne ruszy w 2008 r.

Źródło: Agrobiznes