Rolnicy alarmują: po godz. 22 aplikacja eWniosek Plus nie działa. A podobno 1 i 3 maja w ogóle nie będzie funkcjonować system do składania wniosków o dopłaty. Czy to prawda?

Poprosiliśmy w agencji o odniesienie się do tych wątpliwości.

Agencja informuje:

„1 maja i 3 maja nie są planowane przerwy techniczne w pracy aplikacji eWniosekPlus. System będzie funkcjonować. O wszystkich planowanych przerwach serwisowych informujemy z wyprzedzeniem na podstronie http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez-internet/komunikaty-o-dostepnosci-systemow-teleinformatycznych-arimr.html

 Aplikacja eWniosekPlus działa 7 dni w tygodniu w następujących godzinach:

Poniedziałek - Piątek w godzinach 5:00 - 24:00

Sobota w godzinach 5:00 - 22:00

Niedziela w godzinach 5:00 - 24:00

Informacje dotyczące aplikacji eWniosekPlus są dostępne na podstronie http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr-wniosek-przez-internet/ewniosekplus.html  - na którą wejście jest z poziomu strony głównej.” 

ARiMR nie odpowiedziała na pytanie, czy jest decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków. „Odpowiedź na pytanie o przedłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2018 nie leży w kompetencji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Decyzje dotyczące odstępstwa od przepisów rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 809/2014 w odniesieniu do ostatecznego terminu składania wniosku podejmowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Komisją Europejską.”

Więcej o składaniu wniosków: 

ARiMR dobrze ocenia tempo składania wniosków o dopłaty bezpośrednie